Bondage muhtemelen BDSM'nin en riskli alanıdır, aynı zamanda özellikle yeni başlayanlar için en popüler olanıdır. Kazalar olması muhtemeldir ve olur. En tecrübeli uygulayıcıların çoğu kazalara yaşamıştır. Orijinal şekli olan "Shibari", yalnızca sınırlamak için değil, işkence yapmak ve öldürmek için tasarlanmıştı. O yüzden bondage güvenli için riskleri göz önünde bulundurup önlemlerinizi alın
Özellikle askıya alma denilen (Suspension bondage) tekniğin riskleri yüksektir. Bunu deneyimli birinin eşliğinde veya deneyim kazandıktan sonra uygulamanız gerekir. Kendi adıma henüz denediğimi söyleyemem. Çünkü düğümlerin ve askının özel bir teçhizat veya ortamının oluşturulması gerekli.
İnternette gördüğünüz bondage resimlerinden yola çıkarak "Yahu bunda ne varki, bende yaparım" yanılgısına sakın düşmeyin (Basit teknikler ve temel düğümler dışında). İnternetteki o gördüğümüz harika askıda asılmış ve fotoğraflanmış olan sahnelerin pek çoğu sadece bir kaç fotoğraf çekmek için tasarlanmış olan sahneler. Süreleri bir kaç saniyeyi geçmez ve çok profesyonel bir kaç uygulayıcının birlikte çalışması ile ortaya çıkar.
En güçlü halatınızı/ipinizi hızlı bir şekilde kesebilecek, örneğin EMT makasları veya bandaj makaslarını el altında bulundurun. Zincir kullanıyorsanız, ve düğüm işlemlerini civata ile yapıyorsanız cıvata kesicisi bulundurun. Bağlı kişiyi çok dikkatli izleyin. İletişim önemlidir. Herhangi bir istenmeyen rahatsızlık, sorun olup olmadığını görmek için, düğüm veya halatın/ipin bağlarını, askısını ve vucuda uyguladığı baskıyı sürekli kontrol edin. Bir düğümün kayması, kiltlenmesi veya vücut deri,kaslarından birisini sıkıştırması, tüm deneyiminizi olumsuz etkileyebilir. Göz temasını asla aksatmayın, solunum ve cilt sıcaklığına dikkat edin.

Bondage Güvenliği İçin Açıkça anlaşıldığınızdan emin olun.

Bir "safeword" mutlaka kullanın. seansınızın hızını, süresini veya sonlandırmak için belirlenmiş  bir güvenli kelime veya sinyal belirleyin. Safeword seçiminde renkler popüler tercihlerdir, örneğin kırmızı = derhal dur, turuncu = sınırlarıma yaklaşıyorum ve yeşil = devam et gibi.
Düşme ve bayılma
Düşme, bayılma gibi vakaların görüldüğü gerçeğini gözönünde bulundurun. Böyle durumların yaşanabilme ihtimaline karşı zeminde mutlaka düşme sonucunda oluşacak darbeler için önleminizi alın. Bayılma riskini en aza indirgemek için, bağlı kişinin tok olduğundan ve susuz kalmadığından emin olmanız gerekir. Eğer bu şartlar sağlanmadı ise seans öncesinde enerji içecekleri, su ve aperatifler bulundurun. Alkol ve uyuşturucu kesinlikle kullanmayın.
Bununla birlikte, ek riskleri de düşünün. Ortamdaki tehlike oluşturan nesneleri veya bağlayacağınız kişideki piercing, küpe gibi takı ve cisimlere dikkat edin.
Çok sıkı bağlamak yerine daima bir parmağınızın ip ve vucut arasına rahatça sığdığını kontrol edin. Özellikle askıya alma gibi bir şey yaptığınızda, köle de belli bir stres ve kaygı olaşabilir. Bu da nefes almayı ve solunumu zorlaştırır. Askıya almayı denemeden önce ne yaptığınızı çok iyi bildiğinizden ve sabitleme veya taşıma noktalarının çok güvenli olduğundan emin olun.
Göz önüne alınması gereken bir diğer nokta da bağlama işlemi yapan kişinin sağlık durumudur. Bağlayan kişi herhangi bir şekilde bayılma, hastalanma veya farklı bir şekilde zarar görüp müdahale edemeyecek halde olması durumunu gözönünde bulundurun.
Yangın ve acil durum
En kötü ihtimal olursa, evden ne kadar çabuk çıkabilirsiniz? Bir mum ya da unutulmuş bir sigaranın yangın çıkarttığını düşünün. Tabi çok uç örnekler ama herşey ihtimal dahilinde tutulmalı ve bu tip anlar için de Emniyet makasınızı yanınızda bulundurmalısınız.
Tıbbi şartlar
Sağlık durumunu bilin. Kalp, nefes darlığı, uyuşukluk veya fıtık gibi sağlık sorunları olanlara asla uygulamayın. Farkında olmadan yapacağınız bir şey ölümle sonuçlanabilir.

Halat güvenilirliği, sağlamlığı, bakımı

İpleri kendiniz kontrol edin. Halatını kendi cildinizde test edin (yumuşak ve hassaslığını anlayın) ve bu hassaslık testini kölenize de yaptırın, bu halat ile ne kadar rahat edebileceği, sertliği ve bu ip ile ne kadar süre dayanabileceği gibi konuları anlayın. Sentetik ip, doğal elyafa göre çok daha yavaş ısınır. Bazı doğal elyaflar çok sert ve priktif olabilir, örneğin sisal. Halatları yıkamak veya kaynatmak bu sorunu çözecektir. Halatları yumuşatmak için yumuşatıcı veya Mink yağı gibi bir yağ kullanılabilir.

Solunum ve nefes alma güçlükleri

Solunum riskini en aza indirgemek için asla ön boyna, gırtlağa gelecek bir bağ, düğüm kullanmayın. Mümkün olduğunca bir ağız topu veya konuşmasını engelleyecek bir şey kullanmayın. Nefes alma güçlükleri, gögüs kafesinde daralmaya neden olabilir ve bunu farketmeniz gerekir.ç
Bazı pozisyonlar nefes almakta zorlanır. Bağlı kişinin maruz kaldığı stres derecesi de solunum hızlarını artırabilir. Asla belirli bir yere bağlı kalmanın etkisini hafife almayın. Aşırı stres altındaki kaslar yorulaiblir ve sonuçta pozisyonel asfiksi ortaya çıkabilir.

Kan dolaşımı

Kan dolaşımının kısıtlanmış olaması uyuşukluğa ve morarmalara neden olur. İplerde bir miktar gevşeklik bulundurarak dolaşımı kısıtlamaktan kaçınılmalıdır. 'Bir parmak kuralı' nı asla gözardı etmeyin.
Kan damarlarına, örneğin bileğin iç kısmına düğüm atmaktan kaçının. Genel kullanım için 6 mm lik halatlar ile başlayın, daha ince olanları kullanmayın. Eller genellikle en hassas bölgelerdir, an çok acı ve yorulma belirtisi bu noktalarda başlar. Bu yüzden elleri kolayca serbest bırakabileceğiniz düğümler kullanın.
Vucut ısısını seansa başlamadan önce kontrol edin, bu durumu bağlama işlemi süresince değerlendirin ve vücut ısısı yükselmiş ise düğümleri gevşetin veya kontrol edin.

Sinir hasarı

El ve Kol SinirleriSinir hasarını anlayamazsınız genellikle sonradan ortaya çıkar. Hasarı en aza indirmenin ilk yöntemi 'bir parmak kuralına' sadık kalmaktır. İkincisi, büyük sinirleri ve sıkıştırma riskinin nerede olduğunu öğrenmektir.
Askı tekniğinde bu durum çok daha risklidri ve tekrarlıyorum, sakın emin değilseniz uygulamayın. En sık görülen problem, genellikle üst kolun dış tarafındaki baskıyla radyal sinir hasarlarıdır. Bu sinirin nerde olduğunu bildiğinizden emin olun. Üst kolun ortasındaki nokta çok savunmasızdır, kabaca burada diyagramda kemiğin arkasındaki kısımdır.

Kırık, çıkık

Açıkçası, fiziksel kuvvet dikkatle kullanılmalıdır. Bağlı kişiyi hareket ettirmek, uzuvlarda beklenmedik çıkıklar oluşturabilir. Düşme en büyük tehlikeyi yaratır; sadece zemine temas etmekten değil aynı zamanda eklemlerin statik bir nesneye çarpmasıyla da hasar kaçınılmaz olur. Her zaman kişinin düşme riski varmı kontrol edin. Kolların bağlı olması dengeyi bozan bir unsurdur.
Vücut Sinir ve Damar Haritası

Savunmasız alanlar arasında:

Boyun / boğaz
 • Nefes borusu
 • Karotid arterler
 • Boyun Damarları
 • Boyun omurları
Koltuk altı
 • Brakiyal arter
 • Brakiyal damar
İç pazu
 • Brakiyal arter
 • Medial kutanöz sinir
 • Cefik damar
 • Bazil damar
 • Medial kutanöz sinirler
Dirsek
 • Önkolun lateral ve posterior kutanöz siniri
Bacak İçi
 • Femoral arter
 • Femoral damar
Diz arkası
 • Sinirler ve arterler

Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

İletişim

En kısa sürede cevap vereceğiz.

Gönderiliyor

©2019 BDSM Kültürü

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account