140Journos

Türkiye’nin BDSM önyargısını değiştirebilmek adına katkı sağlayacağına inandığımız ve en başından beri (kişisel olarak) destekleyerek içinde bulunduğumuz (Nisan 2018), @140Journos ekibinden Çağdaş Erdoğan’ın yönetmenliğini üstlendiği belgesel 140Journos BDSM Belgesel projesinin, bilgimiz haricinde farklı bir odak noktasına sapması ve BDSM kitle algısını hatalı yansıtacağını düşündüğümüz an bu projenin içinde olamayacağımızı fark ederek ayrılma kararı almıştık.

Projenin içinde bulunmak istememizdeki en büyük motivasyonumuz; BDSM ve ilgililerinin eğilimlerinin sebepleri, sosyal, kültürel ve psikolojik durumlarının neden sonuç ilişkisi içinde irdeleyerek yansıtacak, kapsayıcı ve toplum önyargısınına karşı bir savunma niteliğinde olmasıydı. Projenin gelişim sürecinde, projenin amacı bu rotadan saparak "bir kişinin" BDSM deneyimleri çevresinde gelişeceği bilgisinin bir tartışma sırasında istemsizce söylenmesiyle ortaya çıkmış ve bu durum asıl odak noktasının değiştirildiğini anlamamızı sağlamıştır.

Savunamayacağımız bir projenin içinde olamayacağımızdan,  belgesel ile ilgili katılımımızı tekrar değerlendireceğimizi ve kararımızı vereceğimizi kendilerine belirtmiştik. (6 Ağustos 2018 - Bu konuşmaların Whatsaap kayıtları mevcuttur.)

8 Ağustos 2018 tarihinde bu kararımızı Çağdaş Erdoğan’la Whatsapp üzerinden müzakere ederek kendisine bildirmiş ve hem gizliliğimizi koruyacağına olan güvenimiz hem de görüntüleri sildiğini belirtmesi üzerine dosthane bir şekilde yollarımızı ayırmıştık.

140Journos BDSM Belgeseli ile İnsanlık Haklarını İhlal Etti

Fakat 18 Aralık 2018 tarihinde sabaha karşı apar topar yayınlanan 140Journos “Haz” belgeselinde, görüntülerimizin silinmediği ve bu görüntülerin sık sık kullanıldığına ve hatta bir görselin Twitter kapak fotoğrafı yapıldığına şahit olduk. Rızamız olmadığını açıkça belirttiğimiz halde 140journos tüm yayıncılık etik ve hukuk kurallarını ihlal ederek bu görüntüleri pervasızca kullanmıştır.

Kendilerine gönderdiğimiz mesajlardan herhangi bir sonuç alamamış bunun üzerine aleni bir şekilde @140journos’u etiketleyerek Twitter’da meramımızı anlatmış bununla da yetinmeyip kurucu ortaklarına ve yönetmene ulaşma çalışmış, fakat bu çabalarımız da sonuçsuz kalmıştır.
(https://twitter.com/BDSM_kulturu/status/10749153466…

140journous sosyal medya üzerinden Belgeselin giriş müziğinde geçen sözler sebebiyle dün öğleden sonra başlayan kitlesel tepkiye daha fazla kayıtsız kalamamış ve yetersiz – kof bir beyanat vererek (https://twitter.com/140journos/status/1075079640975… ) belgeseli “müzikleri düzenleyerek yeniden yükleneceğini” belirtip yayından kaldırmıştır.

Açıkça 140journos BDSM’nin epik ve felsefi tarafından daha çok prim elde edebileceği kurguyla bu işi kotarmaya ve kazanç sağlamaya çalışmış, bunu yaparken iznimiz olmadığı halde görüntülerimizi kullanarak en temel insani haklarımıza tecavüz etmiştir.

@anon_bdsm ve @janestly
https://bdsmkulturu.com

Belgesel ile ilgili Fetlife üzerinde başlatılan tartışma : https://fetlife.com/groups/182123/group_posts/13694241

(Visited 533 times, 1 visits today)
Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

İletişim

En kısa sürede cevap vereceğiz.

Gönderiliyor

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2019 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account