Müzik ve sanatta sıklıkla karşılaştığımız BDSM teması, bu kez karşımıza 18 Mayıs'ta Tel Aviv'de yapılacak olan Eurovision Finalinde karşımıza çıktı. Son on yıl boyunca Eurovision sahnesini sadece protesto amacı taşıyan performansların artmasına tanıklık eden bir platform olarak akıllarımıza yazmaya başlamıştık. Ama bu kez Kinky Friendly ve BDSM temasını işlemekten çok daha öteye götüren bir müzik grubu ile karşılaşıyoruz; "Hatari (Haters)".

Geçtiğimiz yıl Lizbon’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nı İsrail’i temsil eden Netta Barzilay’ın kazanmasıyla, 2019’da yarışmanın İsrail’de düzenlenmesi gündeme oturmuş ve aynı hafta dünyanın birçok yerinde İsrail devleti ev sahipliğinde düzenlenecek yarışmayı boykot çağrıları örgütlenmeye başlamıştı. İzlanda’da örgütlenen hareket de çok kısa süre içinde toplanan 18.000’i aşkın (ülke nüfusunun neredeyse % 5’ine tekabül ediyor) imzayla büyük ses getirdi.

Eylül 2018’de aralarında Roger Waters ve Ken Loach gibi isimlerin bulunduğu dünya çapında 140 sanatçının imzasını taşıyan boykot mektubu The Guardian’da yayınlandı. İsrail’in yarışmayı kazanmasının hemen ardından İsrail ordusunun Gazze’de altısı çocuk 62 silahsız Filistinli göstericiyi öldürdüğünü ve yüzlercesini de yaraladığını hatırlatan mektupta şöyle yazıyordu: “Biz imzacı sanatçılar, Filistinli sanatçıların İsrail’in ev sahipliğinde yapılacak 2019 Eurovision Şarkı Yarışması’nı boykot çağrısını destekliyoruz. Filistinliler de özgürlük, adalet ve eşit haklara sahip olana kadar, bu temel hakları onlardan mahrum bırakan devlet ile iş yapılmamalıdır.” Mektup ayrıca Avrupa Yayın Birliği’nin yarışmanın Kudüs’te değil Tel Aviv’de düzenlemesi talebinin de yetersiz olduğunu “ev sahipliğinin hepten iptal edilmesi” gerektiğini dile getiriyordu. . 29 Ocak 2019’da yine The Guardian’da, Vivienne Westwood ve Miriam Margolyes gibi 50 tesirli ismin imzasıyla yayınlanan bir diğer mektup ise BBC’ye Eurovision 2019’u yayınlamama çağrısı yaptı ve “İsrail’in Filistinlilere uyguladığı sistematik şiddeti görmezden gelemeyiz” yazdı.

Neticede Eurovision Şarkı Yarışması mayıs ayında Tel Aviv’de düzenleniyor. Hatta İzlanda’nın da katılımıyla. Eurovision’da İzlanda’yı temsil edecek Hatari grubu ise kendi tanımıyla “antikapitalist bir BDSM techno grubu”. Rejkjavikli grup, Iceland Monitor’a verdiği röportajda yarışmayla ilgili “Bu zafer bizi planımıza bir adım daha yaklaştırdı. Yani kapitalizmi yıkmaya…” açıklamasında bulundu.

Grup Eurovision performansıyla büyük bir İsrail protestosu sahneye koyacağını açıkça dile getirmekte. Yarışma için seçtikleri “Hatrid Mun Sigra” isimli şarkı ise “Nefret kazanacak” anlamına geliyor ve “Mutluluk sona erecek çünkü mutluluk bir illüzyondan ibaret” sözlerini içeriyor.

Stundin web sitesi tarafından yarışmadan diskalifiye edilme ihtimalleri hakkında ne düşündükleri sorulduğunda ise Hatari üyeleri şu sözleri söylemiş: “Eurovision’ı son derece politik bir yarışma olarak görüyoruz. Hele ki bu yıl İsrail’de düzenlendiği için çok daha politik bir etkinlik olarak görülmeli.”

Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2020 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

İletişim

En kısa sürede cevap vereceğiz.

Gönderiliyor

New Report

Close

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account