köle eğitimi

Negotiation (müzakere), ilişki veya bir sahnede gerçekleştirilecek aktivitelerin belirlendiği ve planlandığı bir süreçtir. Bu süreç sohbet etmekten öte, rıza dengesinin ve sınırların belirlenmesi anlamına da gelir. Sahneye katılacak olan kişiler, katılımcıların pozisyonları ve limitleri gibi diğer tüm konular bu müzakerede kararlaştırılır.

Müzakere İçin İpuçları

Bazı nedenlerden dolayı kimi zaman kişiler kendilerini doğru ifade edemeyebilir ve müzakerede fikirlerini doğru beyan edemeyebilirler. Bu durumda doğru bir iletişim kurmak oldukça önemlidir. Alınacak risklerin ne olacağı, bunlar için açık bir şekilde rıza alınması gibi konularda size yardımcı olabileceğine inandığımız bazı ipuçlarını aşağıda sıralıyoruz:

Müzakere ve sahneye başlamadan önce kendinizi kontrol edin.

 • Zihinsel ve psikolojik açıdan iyi durumda mıyım?
 • Bugün yeterli beslendim mi?
 • Vücudumun sıvıya ihtiyacı var mı?
 • İyi dinlendim mi?
 • Doğru yargılar verebilir miyim?

Mümkünse müzakere öncesi partnerinizin yetenekleri konusunda emin olun.

 • Neleri nasıl yapar?
 • Onunla rahat olabilir misin?

Ne istediğinizden emin olun;

 • Bunu yapmak istiyor muyum?
 • Risklere hazır mıyım?

Müzakere için “BEST” pratikler

Aşağıdaki maddeler Jay Wiseman’s SM 101 adlı çalışmasından derlenmiştir

Bir sahne öncesinde neyin iyi olduğu hakkında bir varsayımda bulunmadığınızdan emin olun. Siz ve partneriniz beyaz listelerden (white list) mi yoksa kara listelerden (black List) mi pratik yapacağınızı tartışın. Beyaz liste, açıkça “EVET, lütfen!” şeklinde cevapladığınız etkinlikleri gerçekleştireceğiniz anlamına gelir. Kara listeler, makul derecede güvenli ve akılcı olan durumları ve “Bunu yapmak istemiyorum” olarak belirtilmediğini gösterir.

İnsanların farklı yaklaşımları ve göreceli deneyim seviyeleri olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Kimler katılacak? Önerilen faaliyetler konusunda ne kadar deneyime sahipler? Seyreden olacak mı, kim izleyecek? Bilinen veya bilinmeyen başka katılımcılar olacak mı? Sahnenin top ve bottom için belli bir amacı var mı? Hangi major disiplinler bu sahnede olacak (Ebi, agura, suspension, futomomo, vs..)? Sorumlu ve yetkin bir top olarak, bottom’a, potansiyel güvenlik risklerini ve tehlikelerini ve bunları, bilgilendirilmiş rıza çerçevesinde nasıl yer alacağını anlama fırsatı vermeniz önemlidir; ancak, bottom bilerek ve isteyerek etkinlikten veya kendisine aktarılacak bilgilerden vazgeçebilir.

Medya Politikası; Fotoğraflara / videolara izin verilecek mi? Eğer öyleyse, hangi cihazlarda (örneğin sadece cep telefonumda)? Yüz çekimlerine izin verilir mi? Bu medya öğeleri paylaşılabilir mi ve eğer öyleyse, medya uygun şekilde nasıl kredilendirilecektir (belirli bir model, fotoğrafçı, kullanılacak teçhizat adları vb.)? Medya profesyonel kullanıma yönelikse, bir model yayın formu kullandığınızdan emin olun.

Roller. Kim top olacak ve kim bottom olacak? Kim Baskın Olacak? Kim itaatkar olacak? Rol değiştirme şansı var mı? Kişiler rolleri / oryantasyonları ile birbirlerine hitap edebilirler mi?

Yer / Mekan. Sahne nerede gerçekleşecek? Gizlilik nasıl sağlanacak?

Zaman. Sahne ne zaman başlayacak? Ne kadar sürecek? Başlangıcı ve bitişi nasıl belirlenecek? Zaman nasıl ve kim tarafından takip edecek?

Bir kaza durumunda ne yapılmalı? Her shibari veya SM sahnesi tahmin edilemez riskler barındırır. Ne kadar dikkatli bir şekilde müzakere edip planladığınızın önemi yok, kazalar, yanlış algılar, yanlış iletişimler ve bazen kasıtsız yaralanmalar ve rıza ihlalleri olabilir. Bu nedenle, bu konular hakkında vaktinden önce konuşmak, onlarla nasıl başa çıkacağınızı ve meydana gelirse birbirinize nasıl davranacağınızı tartışmak iyi bir fikirdir. Her iki tarafın da müzakere ettiği ve iyi niyetle paylaştığı bir sahnenin olası aksiliklerini, yapıcı, suçlamayan bir şekilde tartışılacağı konusunda hemfikir olmak önemlidir. Bu duruma karşı En İyi Uygulama (BEST), herhangi bir riske karşı iletişim bilgilerinin gözetmeniniz olarak belirleyeceğiniz biriyle paylaşmanız yolundadır.

Sınırlar. Bu, temel olarak bottom tarafın fiziksel ve duygusal sınırlarını içerir, ancak aynı zamanda top içinde uygulanabilir. Kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, diyabet veya epilepsi gibi sağlık sorunları var mı? Gözlük takıyorlar mı, özellikle kontakt lens kullanıyor mu? Onlarsız ne kadar iyi görüyorlar? Herhangi bir güçlü hormon ilacı kullanıyorlar mı? Fiziksel sınırlamaları var mı? Plastik cerrahi veya medikal implant geçmişi var mı? Herhangi bir eklem hasarı, eklem cerrahisi veya artrit (eklem iltihabı) vb. eklem hastalıkları geçmişi var mı? Başka bir hareketlerini engelleyecek sınırı var mı? Taraflar sınırlar konusunda tamamen dürüst olmalıdır. Bazı bottomlar bilgiyi gizleyebilir, çünkü utanmış hissedebilirler veya onu açığa vurmaktan korkabilirler, top bu konuda anlayışlı olması önemlidir.

Duygusal sınırlar. Bilinen fobiler, tetikleyiciler veya diğer duygusal hassas noktalar var mı? İletişim sırasında hitabet limitleri ve hassas noktaları var mı?

Keyif veren maddeler. Ağrıya duyarsız hale getiren, karar ve koordinasyonu bozan ilaçlardan kaçının. Daha önce üzerinde anlaşmaya varılmayan herhangi bir madde kullanmak ve bulundurmak yanlış bir davranıştır.

Esaret. Kim bağlanacak? Ne ölçüde? Peki ya göz bağları? Gags? Başlıklar veya maskeler? Klostrofobi geçmişi var mı? Daha önce bunlarla ilgili bir deneyimi var mı? En iyi uygulamalar, bir bottomun, ilk buluşmada, sağlık ve güvenlik için önemli bir risk teşkil ettiğine inandığı herhangi bir esarete girmemesi gerektiğini göstermektedir.

İzler. Sahne sırasında geçici veya kalıcı izler ile ilgili tarafların limitleri nedir? Ne tür izlerle baş edebilirler, sosyal hayatlarında sorun yaratır mı? Tecrübelerden ne kadar kolay iz kalabileceğini biliyorlar mı? Farkında olun: Bazen normalde görünmeyen izler sıcak bir duş sonrasında “belirgin” hale gelebilir. Bu sahneden birkaç gün sonra gerçekleşebilir.

Güvenli Kelimeler ve Sinyaller. Herkesin evrensel sarı ve kırmızı sinyalleri ve ayrıca işaret tekniğini anladığından emin olun ve eğer bir değişken Safeword kullanılıyorsa, herkesin kelime ile aynı fikirde olduğunu ve anlamını kabul ettiğinden emin olun. Kişilerin sinyal ve kelimeleri hangi durumda nasıl kullanabileceklerini anlamaları önemlidir.

Aftercare. Her iki taraf da, sonrasında sahne ile ilgili her türlü yanlış anlaşılmayı, en üst düzeyde bir bütünlük ile dürüst bir şekilde tartışmayı kabul ediyor mu? Sahneden hemen sonra Aftercare için ne gibi düzenlemeler yapılacak? Ertesi gün takip ve iletişimde kalmak ister misiniz? Veya bir hafta sonra? Bir kriz durumunda nasıl bir önlem alınacak?

Başka herhangi bir şey? Başlamadan önce tartışılacak veya görüşülecek başka bir şey var mı? Belirtilen sınırların dahilinde “deneme” yapılması ve açıkça planlanan ve müzakere edilmeyen şeylerin yapılması doğru mu yoksa sahne tam olarak planlandığı gibi gerçekleşmeli mi? Dikkate alınması gereken özel gizlilik kaygıları veya diğer dış faktörler var mı? Konuşmadığın bir şey var mı? Potansiyel iletişimi aksatmamak için ne istediğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu belirttiğinizden emin olun.

Dikkat: Sadece ikiniz de tetikte olduğunuzda ve iyi ruh halindeyken görüşün. Biriniz veya her ikiniz de yorgun, uykulu, üzgün, kızgın, korkmuş, aç veya başka bir şekilde üzgün hissediyorsanız, daha sonra müzakere yapın (ve oynayın).

Ön müzakere

Müzakerelere adım atmak isteyip istemediğinize karar vermek. Bu nadiren ayrıntılı olarak tartışıldığını gördüğümüz bir şey. Ancak, birisinin sizinle görüşme teklifini kabul etmek istediğinize karar vermeden önce veya bir sahneyi müzakere etme fikri olan birine yaklaşmanız durumunda, aşağıdaki kriterler bu adımı gerçekten atmak isteyip istemediğinizi düşünmenize yardımcı olabilir.

“E-M-P-A-T-H-Y”

 • Experience / Tecrübe – Tecrübe seviyesi nedir? Güvenli biri olarak bilinir mi? Ne yaptığını biliyor mu? Birisi onun için referans olabilir mi?
 • Mental State / Mental Durum – Psikolojisi nasıl? İyimser? Duyarlı? Karamsar? Genel tavırları şu anda istediklerinizi karşılıyor mu?
 • Physical State / Fiziksel Durum – Fiziksel olarak yeterli mi?
 • Able / Yetenek – Yetenekli mi? Gerekli yetenek ve becerilere sahip mi?
 • Trust / Güven – Bu kişiye sahne bağlamında güveniyor musunuz ve sahne sırasında olası riskleri bilerek ona güvenebilir misiniz?
 • Health Risks / Sağlık Riskleri – Bu kişiyle bir sahne paylaşmak kabul edilebilir bir risk midir?
 • Yes? / Evet? – Tüm bunları istediğinden emin misin?

Bu kişiyle görüşme arzunuz varsa ve yukarıdaki ölçütleri kabul edebiliyorsanız ve sizinle etkileşime geçmekle ilgileniyorlarsa, o zaman kendinizle ilgili aynı soruları sorun. Hala “Evet” e ulaşıyorsanız, müzakere etmenin zamanı gelmiştir. Cevap “hayır” ise, kibarca reddedin veya başka bir zaman tekrar düşünmeyi önerin.

 

Müzakere

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2021 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

New Report

Close

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account

Üyelik Sözleşmesi
Herkesin topluluğumuza katılma ve görüşlerini ve bilgilerini sınırsızca paylaşma gücüne sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda BDSM Kültürü topluluğun tüm üyelerini korumak amacıyla sonsuz bir özgürlükten ziyade, başkalarının sınırlarını ihlal etmeyecek özgürlük tanımını kabul eder. BDSM Kültürü Kuralları, Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları toplu halde, kullanıcıların BDSM Kültürü\\\'nün hizmetlerine, etkinliklerine, performanslarına erişim ve kullanımının tabi olduğu \\\"BDSM Kültürü Kullanıcı Sözleşmesi\\\"ni meydana getirir. BDSM Kültürü\\\'nün online hizmetlerini kullanan, etkinliklerine, sosyal buluşmalarına, munchlarına erişen / katılan veya bu hizmetleri kullanan herkes BDSM Kültürü Kuralları\\\'nda açıklanan politikalara uymak zorundadır. Aksi halde, BDSM Kültürü, kendi çatısı altındaki topluluk üyelerini korumak için aşağıda belirtilen temel olay durumlarında, söz konusu yaptırımları uygulayabilir:
 • Topluluk üyelerinden herhangi birisi hakkında asılsız, dayanaksız veya ispatsız suçlamalarda bulunmak durumunda BDSM Kültürü tüm sosyal ve online etkinliklerine katılımınız engellenir.
 • Online veya fiziksel herhangi bir etkinlik, sosyal bir buluşmada herhangi birini taciz etmek, beden, inanç, cinsiyet, ırk, oryantasyon pozitif görüşlerimizin karşıtı bir tavır sergileyen ve rahatsızlık verenler etkinliklerimizden veya online hizmetlerimizden daimi bir şekilde men edilir.
 • Kendisi hakkında hatalı, aldatıcı bilgi verenler veya verdiğinden şüphe duyulanlardan bilgilerinin doğrulanması istenebilir
 • Online hizmetlerimizde mesajlaşma yoluyla taciz, tehdit, saldırı gibi davranışlar  sonucunda hesabınız blok edilir ve blok süresince herhangi bir etkinliğe katılmanız engellenir.
 • Topluluk içinde üyelerle session, organizasyon, seans başlıkları altında ticari amaç güden kişiler BDSM Kültürünün tüm etkinlik ve hizmetlerinden uzaklaştırılır.
 • Topluluk üyelerinden herhangi birine zarar verecek her türlü eylem kınanır ve zarar gören kişinin şikayetleri doğrultusunda gerekli yaptırımlar uygulanır. Bu yaptırımlara kişilerle müzakere edilerek karar verilir.
Zaman zaman bu Kuralları değiştirmemiz gerekebileceğini ve değişiklik hakkımızı her zaman saklı tuttuğumuzu lütfen unutmayın.

İçerik Sınırları ve BDSM Kültürü Hizmetlerinin Kullanımı

BDSM Kültürü başkasına ait görseli kendisininmiş gibi kullanan, bundan ticari veya bireysel kazanç elde etmek isteyen herkese karşı mesafeli davranır ve bunların gerçekleşmesi durumunda uyarılarak kaldırılması veya düzeltilmesi istenir. Kaldırılmadı ve düzeltilmedi ise hesabı askıya alınır. Başkalarına ait ve telif haklarıyla korunan içeriklere izin verilmez. Politika, siyaset ve din gibi konularda, başkalarının fikirlerine saygı duymayan, inanç özgürlüklerinin karşıtı beyanatlar veren veya yazan kim olursa olsun hesabı belirli bir süre askıya alınır ve gerekmesi halinde kapatılır.

Yasa dışı faaliyetler

Hizmetlerimiz, etkinliklerimiz, yasa dışı amaçlarla veya yasa dışı etkinliklerin sürdürülmesi için kullanılamaz. BDSM Kültürü ve etkinliklerini bir zemin olarak kullanarak, bu davranışları sergileyen kişi veya kişiler hakkında gerekli mercilere bilgi verilir ve takip edilir.

Ele geçirilen içeriğin dağıtılması

Kişisel bilgiler içeren, ele geçirme yoluyla ulaşılan ve insanları zarara veya tehlikeye uğratması muhtemel ya da ticari sırlar bulunduran içerikleri doğrudan dağıtmak üzere hizmetlerimizin veya etkinliklerimizin kullanılmasına izin vermeyiz. Ele geçirilen içeriğin doğrudan dağıtılması, bu içeriğin internette veya sitemizde yayınlanması ya da başka web sitelerinde barındırılan ele geçirilmiş içeriğe doğrudan bağlantı verilmesi anlamına gelir.

Etkinliklere Katılım

BDSM Kültürü etkinliklerine, kayıtlı her üye katılabilir. Etkinliklere katılmak için ilk kez başvuran her hesap titizlikle incelenir ve gerekli olması durumunda telefon veya yüz yüze görüşme talep edilerek topluluğun diğer üyelerinin güvenliği sağlanmaya çalışılır. Bu şartı kabul etmeyen hesaplar askıya alınır veya bloklanır. Etkinlikler herhangi bir sosyal buluşmadan farklı değildir. İnsanların tanışmaları, gündemdeki konulardan konuşmaları, birlikte bir şeyler içilmesi hedeflenmiştir. Farklı beklentilerle bu buluşmalara katıldığı tespit edilen veya topluluk üyelerimizden birinin güvenlik endişeleri oluşması durumunda, şikayetler dikkatlice incelenir ve taraflara bildirilir.

Taciz İçeren Davranışlar

Birini hedef alarak taciz eden ya da rahatsızlık veren davranışlarda bulunamaz veya başkalarını buna teşvik edemezsiniz. Başka birine sataşma, tehdit etme veya susturmaya yönelik teşebbüsleri taciz içeren davranış olarak kabul ediyoruz. Karalama veya benzer bir dil kullanan, kişiyi hedef alan aşırı agresif hakaretlere karşı oldukça hassasız. Bazı kişiler belirli ifadeleri saldırgan olarak değerlendirse de aşağılayıcı ifadelerin kullanıldığı her durumda önlem almayacağımızı lütfen unutmayın. [kleo_divider type=\"full|long|double|short\" double=\"yes|no\" position=\"center|left|right\" text=\"\" class=\"\" id=\"\"]
Üyelik sözleşmesini kabul ediyorum