BDSM'de sınırlar, bir sahnedeki faaliyetlere atıfta bulunarak neyin yapılıp neyin yapılmayacağını belirtmek için kullanılan bir prosedürdür. Katılımcılar genellikle faaliyetlerin ne olacağı ve olmayacağı konusunda bir ana hat üzerinde görüşmeler (müzakere / negotiation) yaparlar. Katılımcılar, sınırların belirlenmesi dahil olmak üzere, arzuladıklarını, arzu etmediklerini, hoşgörü göstermeyeceklerini ve hoş görmeyeceklerini tanımlarlar. Örneğin, bir güvenli kelime kullanmak ve sınırların zorlandığı veya aşıldığı durumlarda bunun kullanılması yaygındır.

Limitlerin ayarlanması

Hem dominantlar hem de itaatkarlar sınırlar koyabilirler. Sınırlar sözlü olarak kabul edilebilir veya bir sözleşmeye dahil edilebilir. Bazen katılımcılar sınırlar hakkında formal bir konuşma yaparlar; Bu müzakere olarak adlandırılır. "Vanilya" ilişkilerine benzer bir şekilde hoşlandıkları veya hoşlanmadıkları konuları tartışırlar.

"Limit yok"
Bazı partnerler limitleri belirlememeyi tercih eder, edebilir. Bu genellikle toplam güç değişimi dinamiklerinde (7/24 Lifestyle ilişkilerde), CNC (consensual non-consent) ve edge play'de görülür. Bu tür bir düzenlemenin bir rıza kavramı olarak kabul edilip edilmediğinin BDSM topluluklarında bazı tartışmalara yol açtığı görülmüştür.

Limit türleri

Terminoloji, farklı yerel topluluklara ve İnternet forumlarına göre biraz değişir. Bununla birlikte, çoğu BDSM popülasyonunda tanınmış genel kullanımlar vardır.

Hard Limit
Hard Limit, tehlikeli ve ağır sonuçları olabilecek, tecrübeli kişiler tarafından dikkatlice yapılması gereken uygulamaları / sınırları zorlamayı kapsar. Hard Limit'i ihlal etmek genellikle bir sahneyi veya hatta bir ilişkiyi bitirmek için yeterli bir sebep olarak kabul edilir. Örnekler arasında “scat benim için hard limit” ya da “bel fıtığım var, suspension benim için hard limit” gibi.

Soft Limit
Soft limit, bir kişinin tereddüt ettiği veya katı bir şart koyduğu, ancak yine de bilgilendirme dahilinde rıza (informed consent) gösterebileceği durumlardır. Özel durumlar veya bir kişinin kaçınmak istemesi gereken rahatsızlıkların dışında bir eylem yapılmaması makuldür. Soft limitler, ihtiyatlı bir yaklaşımı gerektiren eylemleri de içerebilir.

Gereksinim Limiti (Requirement limit)
Bir gereksinim sınırı veya şartlı-limit (must-limit), sahne, play sonrasında veya sırasında koşullandırılan limitlerdir. Şöyleki “kırbacı elime alırsam en az on, on beş kez kullanmak benim için zorunluluktur” ya da “beni kırbaçlayacaksan bana şu şekilde aftercare yapmalısın” gibi.

Zaman sınırı
Bir zaman sınırı, bir etkinliğin veya geçici bir ilişkinin gerçekleştiği belirli bir zaman periyodudur. Bu sahneler ve casual oyunlar için en yaygın olanıdır. Bazı çiftler ilişkiler için zaman kısıtlamaları uyguluyor. Eğitim veya değerlendirme gibi ilişki aşamalarında zaman sınırlamaları belirlemek için de kullanılabilirler.

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2020 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

İletişim

En kısa sürede cevap vereceğiz.

Gönderiliyor

New Report

Close

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account