BDSM'de sınırlar, bir sahnedeki faaliyetlere atıfta bulunarak neyin yapılıp neyin yapılmayacağını belirtmek için kullanılan bir prosedürdür. Katılımcılar genellikle faaliyetlerin ne olacağı ve olmayacağı konusunda bir ana hat üzerinde görüşmeler (müzakere / negotiation) yaparlar. Katılımcılar, sınırların belirlenmesi dahil olmak üzere, arzuladıklarını, arzu etmediklerini, hoşgörü göstermeyeceklerini ve hoş görmeyeceklerini tanımlarlar. Örneğin, bir güvenli kelime kullanmak ve sınırların zorlandığı veya aşıldığı durumlarda bunun kullanılması yaygındır.

Limitlerin ayarlanması

Hem dominantlar hem de itaatkarlar sınırlar koyabilirler. Sınırlar sözlü olarak kabul edilebilir veya bir sözleşmeye dahil edilebilir. Bazen katılımcılar sınırlar hakkında formal bir konuşma yaparlar; Bu müzakere olarak adlandırılır. "Vanilya" ilişkilerine benzer bir şekilde hoşlandıkları veya hoşlanmadıkları konuları tartışırlar.

"Limit yok"
Bazı partnerler limitleri belirlememeyi tercih eder, edebilir. Bu genellikle toplam güç değişimi dinamiklerinde (7/24 Lifestyle ilişkilerde), CNC (consensual non-consent) ve edge play'de görülür. Bu tür bir düzenlemenin bir rıza kavramı olarak kabul edilip edilmediğinin BDSM topluluklarında bazı tartışmalara yol açtığı görülmüştür.

Limit türleri

Terminoloji, farklı yerel topluluklara ve İnternet forumlarına göre biraz değişir. Bununla birlikte, çoğu BDSM popülasyonunda tanınmış genel kullanımlar vardır.

Hard Limit
Hard Limit, tehlikeli ve ağır sonuçları olabilecek, tecrübeli kişiler tarafından dikkatlice yapılması gereken uygulamaları / sınırları zorlamayı kapsar. Hard Limit'i ihlal etmek genellikle bir sahneyi veya hatta bir ilişkiyi bitirmek için yeterli bir sebep olarak kabul edilir. Örnekler arasında “scat benim için hard limit” ya da “bel fıtığım var, suspension benim için hard limit” gibi.

Soft Limit
Soft limit, bir kişinin tereddüt ettiği veya katı bir şart koyduğu, ancak yine de bilgilendirme dahilinde rıza (informed consent) gösterebileceği durumlardır. Özel durumlar veya bir kişinin kaçınmak istemesi gereken rahatsızlıkların dışında bir eylem yapılmaması makuldür. Soft limitler, ihtiyatlı bir yaklaşımı gerektiren eylemleri de içerebilir.

Gereksinim Limiti (Requirement limit)
Bir gereksinim sınırı veya şartlı-limit (must-limit), sahne, play sonrasında veya sırasında koşullandırılan limitlerdir. Şöyleki “kırbacı elime alırsam en az on, on beş kez kullanmak benim için zorunluluktur” ya da “beni kırbaçlayacaksan bana şu şekilde aftercare yapmalısın” gibi.

Zaman sınırı
Bir zaman sınırı, bir etkinliğin veya geçici bir ilişkinin gerçekleştiği belirli bir zaman periyodudur. Bu sahneler ve casual oyunlar için en yaygın olanıdır. Bazı çiftler ilişkiler için zaman kısıtlamaları uyguluyor. Eğitim veya değerlendirme gibi ilişki aşamalarında zaman sınırlamaları belirlemek için de kullanılabilirler.

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2021 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

New Report

Close

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account

Üyelik Sözleşmesi
Herkesin topluluğumuza katılma ve görüşlerini ve bilgilerini sınırsızca paylaşma gücüne sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda BDSM Kültürü topluluğun tüm üyelerini korumak amacıyla sonsuz bir özgürlükten ziyade, başkalarının sınırlarını ihlal etmeyecek özgürlük tanımını kabul eder. BDSM Kültürü Kuralları, Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları toplu halde, kullanıcıların BDSM Kültürü\\\'nün hizmetlerine, etkinliklerine, performanslarına erişim ve kullanımının tabi olduğu \\\"BDSM Kültürü Kullanıcı Sözleşmesi\\\"ni meydana getirir. BDSM Kültürü\\\'nün online hizmetlerini kullanan, etkinliklerine, sosyal buluşmalarına, munchlarına erişen / katılan veya bu hizmetleri kullanan herkes BDSM Kültürü Kuralları\\\'nda açıklanan politikalara uymak zorundadır. Aksi halde, BDSM Kültürü, kendi çatısı altındaki topluluk üyelerini korumak için aşağıda belirtilen temel olay durumlarında, söz konusu yaptırımları uygulayabilir:
  • Topluluk üyelerinden herhangi birisi hakkında asılsız, dayanaksız veya ispatsız suçlamalarda bulunmak durumunda BDSM Kültürü tüm sosyal ve online etkinliklerine katılımınız engellenir.
  • Online veya fiziksel herhangi bir etkinlik, sosyal bir buluşmada herhangi birini taciz etmek, beden, inanç, cinsiyet, ırk, oryantasyon pozitif görüşlerimizin karşıtı bir tavır sergileyen ve rahatsızlık verenler etkinliklerimizden veya online hizmetlerimizden daimi bir şekilde men edilir.
  • Kendisi hakkında hatalı, aldatıcı bilgi verenler veya verdiğinden şüphe duyulanlardan bilgilerinin doğrulanması istenebilir
  • Online hizmetlerimizde mesajlaşma yoluyla taciz, tehdit, saldırı gibi davranışlar  sonucunda hesabınız blok edilir ve blok süresince herhangi bir etkinliğe katılmanız engellenir.
  • Topluluk içinde üyelerle session, organizasyon, seans başlıkları altında ticari amaç güden kişiler BDSM Kültürünün tüm etkinlik ve hizmetlerinden uzaklaştırılır.
  • Topluluk üyelerinden herhangi birine zarar verecek her türlü eylem kınanır ve zarar gören kişinin şikayetleri doğrultusunda gerekli yaptırımlar uygulanır. Bu yaptırımlara kişilerle müzakere edilerek karar verilir.
Zaman zaman bu Kuralları değiştirmemiz gerekebileceğini ve değişiklik hakkımızı her zaman saklı tuttuğumuzu lütfen unutmayın.

İçerik Sınırları ve BDSM Kültürü Hizmetlerinin Kullanımı

BDSM Kültürü başkasına ait görseli kendisininmiş gibi kullanan, bundan ticari veya bireysel kazanç elde etmek isteyen herkese karşı mesafeli davranır ve bunların gerçekleşmesi durumunda uyarılarak kaldırılması veya düzeltilmesi istenir. Kaldırılmadı ve düzeltilmedi ise hesabı askıya alınır. Başkalarına ait ve telif haklarıyla korunan içeriklere izin verilmez. Politika, siyaset ve din gibi konularda, başkalarının fikirlerine saygı duymayan, inanç özgürlüklerinin karşıtı beyanatlar veren veya yazan kim olursa olsun hesabı belirli bir süre askıya alınır ve gerekmesi halinde kapatılır.

Yasa dışı faaliyetler

Hizmetlerimiz, etkinliklerimiz, yasa dışı amaçlarla veya yasa dışı etkinliklerin sürdürülmesi için kullanılamaz. BDSM Kültürü ve etkinliklerini bir zemin olarak kullanarak, bu davranışları sergileyen kişi veya kişiler hakkında gerekli mercilere bilgi verilir ve takip edilir.

Ele geçirilen içeriğin dağıtılması

Kişisel bilgiler içeren, ele geçirme yoluyla ulaşılan ve insanları zarara veya tehlikeye uğratması muhtemel ya da ticari sırlar bulunduran içerikleri doğrudan dağıtmak üzere hizmetlerimizin veya etkinliklerimizin kullanılmasına izin vermeyiz. Ele geçirilen içeriğin doğrudan dağıtılması, bu içeriğin internette veya sitemizde yayınlanması ya da başka web sitelerinde barındırılan ele geçirilmiş içeriğe doğrudan bağlantı verilmesi anlamına gelir.

Etkinliklere Katılım

BDSM Kültürü etkinliklerine, kayıtlı her üye katılabilir. Etkinliklere katılmak için ilk kez başvuran her hesap titizlikle incelenir ve gerekli olması durumunda telefon veya yüz yüze görüşme talep edilerek topluluğun diğer üyelerinin güvenliği sağlanmaya çalışılır. Bu şartı kabul etmeyen hesaplar askıya alınır veya bloklanır. Etkinlikler herhangi bir sosyal buluşmadan farklı değildir. İnsanların tanışmaları, gündemdeki konulardan konuşmaları, birlikte bir şeyler içilmesi hedeflenmiştir. Farklı beklentilerle bu buluşmalara katıldığı tespit edilen veya topluluk üyelerimizden birinin güvenlik endişeleri oluşması durumunda, şikayetler dikkatlice incelenir ve taraflara bildirilir.

Taciz İçeren Davranışlar

Birini hedef alarak taciz eden ya da rahatsızlık veren davranışlarda bulunamaz veya başkalarını buna teşvik edemezsiniz. Başka birine sataşma, tehdit etme veya susturmaya yönelik teşebbüsleri taciz içeren davranış olarak kabul ediyoruz. Karalama veya benzer bir dil kullanan, kişiyi hedef alan aşırı agresif hakaretlere karşı oldukça hassasız. Bazı kişiler belirli ifadeleri saldırgan olarak değerlendirse de aşağılayıcı ifadelerin kullanıldığı her durumda önlem almayacağımızı lütfen unutmayın. [kleo_divider type=\"full|long|double|short\" double=\"yes|no\" position=\"center|left|right\" text=\"\" class=\"\" id=\"\"]
Üyelik sözleşmesini kabul ediyorum