BDSM film önerilerimizden Dönüş yok (Orijinal adı Fransızca: İrréversible Fransızca telaffuz: [iʁevɛʁsibl]) 2002 yılı yapımı Gaspar Noé tarıfından çekilen Fransız drama filmi. Noe yönetmenliğin dışında senarist ve yapımcı koltuğunda da oturmuştur. Filmde Monica Bellucci, Vincent Cassel ve Albert Dupontel gibi oyuncular yer almıştır. Doğrusal olmayan bir anlatı ve farklı çekim yöntemleri kullanarak çekilen filmin müzikleri Thomas Bangalter tarafından bestelenmiştir.

Konusu

Filmde üç adet temel karakter bulunur. Monica Belluci'nin canlandırdığı Alex, onun sevgilisi Marcus ve Alex'in eski kocası Pierre. Alex hamile olduğunu öğrenir ancak hamileliğinden diğer iki karaktere de bahsetmez. Bu üçlü birlikte bir partiye gitmeye karar verirler ancak Alex ve Marcus arasında çıkan bir tartışma sonrasında Alex partiyi terk etmeye karar verir. Eve dönüş yolunda girdiği bir yeraltı tünelinde bir yabancı tarafından saldırıya uğrayan Alex, sadece tecavüz edilmekle kalmaz, çok ciddi bir biçimde de dövülür.
Bir başka sahnede gösterildiğine göre Alex komada hastaneye kaldırılırken Marcus ve Pierre onu sedye üzerinde görürler ve intikam almaya karar verirler. Tecavüzcünün adını ve nerede olduğunu öğrenen ikili, Rectum isimli bir homoseksüel kulübünün yolunu tutarlar. Sinirle içeriye giren ve tecavüzcüyü arayan ikili, nihayet tecavüzcü zannettikleri bir kişi ile kavga etmeye başlarlar ki bu sahne sonunda Pierre elinde bir yangın söndürme tüpü ile kavga ettikleri kişinin kelimenin tam anlamıyla suratını dağıtır. Ancak dayak attıkları kişi asıl tecavüzcü değildir, o bütün kavga anını eğlenerek izlemektedir.
Film çekildiği yöntem nedeniyle bütün hikâyeyi tersten anlatmaktadır. Buna göre intikam sahnesi önce gösterilmiş, tecavüz sahnesi ise sonraya bırakılmıştır.

Künyesi

Gösterime giriş tarihi: 29 Kasım 2002 (Türkiye)
Yönetmen: Gaspar Noé
Bilet gişesi: 5,8 milyon EUR
Bütçe: 4,61 milyon EUR
Sinematografi: Gaspar Noé, Benoît Debie

Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2020 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

İletişim

En kısa sürede cevap vereceğiz.

Gönderiliyor

New Report

Close

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account