140Journos

Türkiye’nin BDSM önyargısını değiştirebilmek adına katkı sağlayacağına inandığımız ve en başından beri (kişisel olarak) destekleyerek içinde bulunduğumuz (Nisan 2018), @140Journos ekibinden Çağdaş Erdoğan’ın yönetmenliğini üstlendiği belgesel 140Journos BDSM Belgesel projesinin, bilgimiz haricinde farklı bir odak noktasına sapması ve BDSM kitle algısını hatalı yansıtacağını düşündüğümüz an bu projenin içinde olamayacağımızı fark ederek ayrılma kararı almıştık.

Projenin içinde bulunmak istememizdeki en büyük motivasyonumuz; BDSM ve ilgililerinin eğilimlerinin sebepleri, sosyal, kültürel ve psikolojik durumlarının neden sonuç ilişkisi içinde irdeleyerek yansıtacak, kapsayıcı ve toplum önyargısınına karşı bir savunma niteliğinde olmasıydı. Projenin gelişim sürecinde, projenin amacı bu rotadan saparak "bir kişinin" BDSM deneyimleri çevresinde gelişeceği bilgisinin bir tartışma sırasında istemsizce söylenmesiyle ortaya çıkmış ve bu durum asıl odak noktasının değiştirildiğini anlamamızı sağlamıştır.

Savunamayacağımız bir projenin içinde olamayacağımızdan,  belgesel ile ilgili katılımımızı tekrar değerlendireceğimizi ve kararımızı vereceğimizi kendilerine belirtmiştik. (6 Ağustos 2018 - Bu konuşmaların Whatsaap kayıtları mevcuttur.)

8 Ağustos 2018 tarihinde bu kararımızı Çağdaş Erdoğan’la Whatsapp üzerinden müzakere ederek kendisine bildirmiş ve hem gizliliğimizi koruyacağına olan güvenimiz hem de görüntüleri sildiğini belirtmesi üzerine dosthane bir şekilde yollarımızı ayırmıştık.

140Journos BDSM Belgeseli ile İnsanlık Haklarını İhlal Etti

Fakat 18 Aralık 2018 tarihinde sabaha karşı apar topar yayınlanan 140Journos “Haz” belgeselinde, görüntülerimizin silinmediği ve bu görüntülerin sık sık kullanıldığına ve hatta bir görselin Twitter kapak fotoğrafı yapıldığına şahit olduk. Rızamız olmadığını açıkça belirttiğimiz halde 140journos tüm yayıncılık etik ve hukuk kurallarını ihlal ederek bu görüntüleri pervasızca kullanmıştır.

Kendilerine gönderdiğimiz mesajlardan herhangi bir sonuç alamamış bunun üzerine aleni bir şekilde @140journos’u etiketleyerek Twitter’da meramımızı anlatmış bununla da yetinmeyip kurucu ortaklarına ve yönetmene ulaşma çalışmış, fakat bu çabalarımız da sonuçsuz kalmıştır.
(https://twitter.com/BDSM_kulturu/status/10749153466…

140journous sosyal medya üzerinden Belgeselin giriş müziğinde geçen sözler sebebiyle dün öğleden sonra başlayan kitlesel tepkiye daha fazla kayıtsız kalamamış ve yetersiz – kof bir beyanat vererek (https://twitter.com/140journos/status/1075079640975… ) belgeseli “müzikleri düzenleyerek yeniden yükleneceğini” belirtip yayından kaldırmıştır.

Açıkça 140journos BDSM’nin epik ve felsefi tarafından daha çok prim elde edebileceği kurguyla bu işi kotarmaya ve kazanç sağlamaya çalışmış, bunu yaparken iznimiz olmadığı halde görüntülerimizi kullanarak en temel insani haklarımıza tecavüz etmiştir.

@anon_bdsm ve @janestly
https://bdsmkulturu.com

Belgesel ile ilgili Fetlife üzerinde başlatılan tartışma : https://fetlife.com/groups/182123/group_posts/13694241

Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2021 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

New Report

Close

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account

Üyelik Sözleşmesi
Herkesin topluluğumuza katılma ve görüşlerini ve bilgilerini sınırsızca paylaşma gücüne sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda BDSM Kültürü topluluğun tüm üyelerini korumak amacıyla sonsuz bir özgürlükten ziyade, başkalarının sınırlarını ihlal etmeyecek özgürlük tanımını kabul eder. BDSM Kültürü Kuralları, Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları toplu halde, kullanıcıların BDSM Kültürü\\\'nün hizmetlerine, etkinliklerine, performanslarına erişim ve kullanımının tabi olduğu \\\"BDSM Kültürü Kullanıcı Sözleşmesi\\\"ni meydana getirir. BDSM Kültürü\\\'nün online hizmetlerini kullanan, etkinliklerine, sosyal buluşmalarına, munchlarına erişen / katılan veya bu hizmetleri kullanan herkes BDSM Kültürü Kuralları\\\'nda açıklanan politikalara uymak zorundadır. Aksi halde, BDSM Kültürü, kendi çatısı altındaki topluluk üyelerini korumak için aşağıda belirtilen temel olay durumlarında, söz konusu yaptırımları uygulayabilir:
  • Topluluk üyelerinden herhangi birisi hakkında asılsız, dayanaksız veya ispatsız suçlamalarda bulunmak durumunda BDSM Kültürü tüm sosyal ve online etkinliklerine katılımınız engellenir.
  • Online veya fiziksel herhangi bir etkinlik, sosyal bir buluşmada herhangi birini taciz etmek, beden, inanç, cinsiyet, ırk, oryantasyon pozitif görüşlerimizin karşıtı bir tavır sergileyen ve rahatsızlık verenler etkinliklerimizden veya online hizmetlerimizden daimi bir şekilde men edilir.
  • Kendisi hakkında hatalı, aldatıcı bilgi verenler veya verdiğinden şüphe duyulanlardan bilgilerinin doğrulanması istenebilir
  • Online hizmetlerimizde mesajlaşma yoluyla taciz, tehdit, saldırı gibi davranışlar  sonucunda hesabınız blok edilir ve blok süresince herhangi bir etkinliğe katılmanız engellenir.
  • Topluluk içinde üyelerle session, organizasyon, seans başlıkları altında ticari amaç güden kişiler BDSM Kültürünün tüm etkinlik ve hizmetlerinden uzaklaştırılır.
  • Topluluk üyelerinden herhangi birine zarar verecek her türlü eylem kınanır ve zarar gören kişinin şikayetleri doğrultusunda gerekli yaptırımlar uygulanır. Bu yaptırımlara kişilerle müzakere edilerek karar verilir.
Zaman zaman bu Kuralları değiştirmemiz gerekebileceğini ve değişiklik hakkımızı her zaman saklı tuttuğumuzu lütfen unutmayın.

İçerik Sınırları ve BDSM Kültürü Hizmetlerinin Kullanımı

BDSM Kültürü başkasına ait görseli kendisininmiş gibi kullanan, bundan ticari veya bireysel kazanç elde etmek isteyen herkese karşı mesafeli davranır ve bunların gerçekleşmesi durumunda uyarılarak kaldırılması veya düzeltilmesi istenir. Kaldırılmadı ve düzeltilmedi ise hesabı askıya alınır. Başkalarına ait ve telif haklarıyla korunan içeriklere izin verilmez. Politika, siyaset ve din gibi konularda, başkalarının fikirlerine saygı duymayan, inanç özgürlüklerinin karşıtı beyanatlar veren veya yazan kim olursa olsun hesabı belirli bir süre askıya alınır ve gerekmesi halinde kapatılır.

Yasa dışı faaliyetler

Hizmetlerimiz, etkinliklerimiz, yasa dışı amaçlarla veya yasa dışı etkinliklerin sürdürülmesi için kullanılamaz. BDSM Kültürü ve etkinliklerini bir zemin olarak kullanarak, bu davranışları sergileyen kişi veya kişiler hakkında gerekli mercilere bilgi verilir ve takip edilir.

Ele geçirilen içeriğin dağıtılması

Kişisel bilgiler içeren, ele geçirme yoluyla ulaşılan ve insanları zarara veya tehlikeye uğratması muhtemel ya da ticari sırlar bulunduran içerikleri doğrudan dağıtmak üzere hizmetlerimizin veya etkinliklerimizin kullanılmasına izin vermeyiz. Ele geçirilen içeriğin doğrudan dağıtılması, bu içeriğin internette veya sitemizde yayınlanması ya da başka web sitelerinde barındırılan ele geçirilmiş içeriğe doğrudan bağlantı verilmesi anlamına gelir.

Etkinliklere Katılım

BDSM Kültürü etkinliklerine, kayıtlı her üye katılabilir. Etkinliklere katılmak için ilk kez başvuran her hesap titizlikle incelenir ve gerekli olması durumunda telefon veya yüz yüze görüşme talep edilerek topluluğun diğer üyelerinin güvenliği sağlanmaya çalışılır. Bu şartı kabul etmeyen hesaplar askıya alınır veya bloklanır. Etkinlikler herhangi bir sosyal buluşmadan farklı değildir. İnsanların tanışmaları, gündemdeki konulardan konuşmaları, birlikte bir şeyler içilmesi hedeflenmiştir. Farklı beklentilerle bu buluşmalara katıldığı tespit edilen veya topluluk üyelerimizden birinin güvenlik endişeleri oluşması durumunda, şikayetler dikkatlice incelenir ve taraflara bildirilir.

Taciz İçeren Davranışlar

Birini hedef alarak taciz eden ya da rahatsızlık veren davranışlarda bulunamaz veya başkalarını buna teşvik edemezsiniz. Başka birine sataşma, tehdit etme veya susturmaya yönelik teşebbüsleri taciz içeren davranış olarak kabul ediyoruz. Karalama veya benzer bir dil kullanan, kişiyi hedef alan aşırı agresif hakaretlere karşı oldukça hassasız. Bazı kişiler belirli ifadeleri saldırgan olarak değerlendirse de aşağılayıcı ifadelerin kullanıldığı her durumda önlem almayacağımızı lütfen unutmayın. [kleo_divider type=\"full|long|double|short\" double=\"yes|no\" position=\"center|left|right\" text=\"\" class=\"\" id=\"\"]
Üyelik sözleşmesini kabul ediyorum