bdsm tarihi

SSC, 1980'lerde Chicago ve New York'ta eğitim ve aktivizmle uğraşan küçük gey S / M gruplarında gelişti. Eşcinsel S / M kulüpleri, daha genç ve / veya yeni katılımcılarına hitap edebilecek ve bireyin tam bir farkındalık ya da fikir birliği olmaksızın onları risklere rağmen faaliyete sokabilecek az sayıda “Dominant” katılımcı olduğunu farketti. Herhangi bir onay veya rıza olmaksızın bir sahnede gerçekleşecek faaliyetler belirsizdi ve bu belirsizlik içinde çok az katılımcı bulunabiliyordu. Teknik bilgi gerektirmeyen sahnelerde çok fazla sorun yaşanmıyordu ama bilgi birikimi gereken bondage, kırbaç gibi uygulamalar daima sorun oluşturuyordu.

Bu faaliyetlere katılıp kötü deneyim yaşayanlar, deneyimleriyle yola çıkarak karşı cepheler ve tartışmalar başlattılar ve endişelerini dile getirdiler.   S / M topluluğu bu endişeleri eğitim, savunma ve etik tartışmalarıyla karşıladı. Topluluk üyeleri aynı zamanda, toplumun eşcinsel S / M imajı ve S / M'nin psikopatolojik yıkıcı ya da nörotik bir şekilde istismar olarak algılanabileceği yönünde müzakerelerde bulundular. Toplumun istismar olarak bakmasının kaynağında yatan kültürel yerleşik baskıdan ziyade S/ M' in bilimsel olarak da sapkınlık sınıfına sokulmasıydı.

1991-Decade-Of-S-m-Pride-Gay-Interest-Magazine
Eşcinsel S / M grupları bu sorunlara, eğitimle geliştirilmiş, rıza ve güvene dayalı, akılcı ve bireyler arası iletişimle kendisini savunabilecek bir topluluk inşa etmek şeklinde bir çözüm üretti. Bunun üzerine, GMSA (Gay Male S/M Activisits) 1983 yılında ; "GMSMA, New York City bölgesinde, güvenli, aklı başında ve rızaya dayalı S / M ile ciddi olarak ilgilenen gey erkekler için kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Amacımız gey erkekler için daha destekleyici ve eğitimli bir S / M topluluğu oluşturulmasına yardımcı olmaktır. (...)" cümlesiyle başlayan bir beyanat yayınladı.

Bu yazı 17 Ağustos 1983 tarihinde yönetim kurulu tarafından değiştirilmeden kabul edilmiş ve bundan sonra her GMSMA broşürü ve üyelik başvurusunun yanı sıra diğer yayınlanmış broşür ve basılı metaryallerde kullanılmıştır. Bu dönemde komitede olan ve SSC'yi ilk ortaya atan David Stene'nin sözleri;  "Tarih, başka bir şey yaparken ortaya çıkan şeydir - ve yıllar geçtikçe, yaptığınız şeyi “tarihi” bulmanız mümkün olmayabilir. ”1983'ün ortalarında, yeni bir“ taslak ”hazırlamakla yükümlü bir komitenin parçası olmaya karar verdiğimde ve daha önce kurduğum New York'un Eşcinsel Erkek S / M Aktivistleri (GMSMA) için, kimlik ve amacımızı anlatmak amacıyla kullandığımız bir tek cümleyle insanların bizi hatırlayacağı aklıma gelmezdi “safe, sane, and consensual S/M.”


BDSM SSC
Peki bunun kökeni neydi. Nereden esinlenilmiş, ilham alınmıştı. David Stene buna şu şekilde cevap vermişti. "Tüm çocukluğum 4 temmuz kutlamaları boyunca televizyonlarda halkın güvenli ve akılcı davranması yönündeki uyarı ve sosyal mesajları duyarak görerek geçti."  Meşhur Hellfire Kulübü, Chicago 'da, New York'un GMSMA komitesi bülteninden yola çıkarak, "güvenli ve aklı başında" olan hedeflerini ve hizmetlerini açıkladı. Chicago Hellfire Kulübü'nün Inferno 10 (1981) adlı çalışması için Tony DeBlase'nin makalesi, Hellfire Kulübü'nün belirttiği amaçlarını ortaya koymuştu: “(..)S & M faaliyetlerine, rızasıyla yetişkin erkeklerin katılımı için eğitim ve fırsatlar sağlamak ve bu bireyler arasında iletişimi güçlendirmek. (...)”

Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2020 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

İletişim

En kısa sürede cevap vereceğiz.

Gönderiliyor

New Report

Close

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account