bdsm tarihi

SSC, 1980'lerde Chicago ve New York'ta eğitim ve aktivizmle uğraşan küçük gey S / M gruplarında gelişti. Eşcinsel S / M kulüpleri, daha genç ve / veya yeni katılımcılarına hitap edebilecek ve bireyin tam bir farkındalık ya da fikir birliği olmaksızın onları risklere rağmen faaliyete sokabilecek az sayıda “Dominant” katılımcı olduğunu farketti. Herhangi bir onay veya rıza olmaksızın bir sahnede gerçekleşecek faaliyetler belirsizdi ve bu belirsizlik içinde çok az katılımcı bulunabiliyordu. Teknik bilgi gerektirmeyen sahnelerde çok fazla sorun yaşanmıyordu ama bilgi birikimi gereken bondage, kırbaç gibi uygulamalar daima sorun oluşturuyordu.

Bu faaliyetlere katılıp kötü deneyim yaşayanlar, deneyimleriyle yola çıkarak karşı cepheler ve tartışmalar başlattılar ve endişelerini dile getirdiler.   S / M topluluğu bu endişeleri eğitim, savunma ve etik tartışmalarıyla karşıladı. Topluluk üyeleri aynı zamanda, toplumun eşcinsel S / M imajı ve S / M'nin psikopatolojik yıkıcı ya da nörotik bir şekilde istismar olarak algılanabileceği yönünde müzakerelerde bulundular. Toplumun istismar olarak bakmasının kaynağında yatan kültürel yerleşik baskıdan ziyade S/ M' in bilimsel olarak da sapkınlık sınıfına sokulmasıydı.

1991-Decade-Of-S-m-Pride-Gay-Interest-Magazine
Eşcinsel S / M grupları bu sorunlara, eğitimle geliştirilmiş, rıza ve güvene dayalı, akılcı ve bireyler arası iletişimle kendisini savunabilecek bir topluluk inşa etmek şeklinde bir çözüm üretti. Bunun üzerine, GMSA (Gay Male S/M Activisits) 1983 yılında ; "GMSMA, New York City bölgesinde, güvenli, aklı başında ve rızaya dayalı S / M ile ciddi olarak ilgilenen gey erkekler için kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Amacımız gey erkekler için daha destekleyici ve eğitimli bir S / M topluluğu oluşturulmasına yardımcı olmaktır. (...)" cümlesiyle başlayan bir beyanat yayınladı.

Bu yazı 17 Ağustos 1983 tarihinde yönetim kurulu tarafından değiştirilmeden kabul edilmiş ve bundan sonra her GMSMA broşürü ve üyelik başvurusunun yanı sıra diğer yayınlanmış broşür ve basılı metaryallerde kullanılmıştır. Bu dönemde komitede olan ve SSC'yi ilk ortaya atan David Stene'nin sözleri;  "Tarih, başka bir şey yaparken ortaya çıkan şeydir - ve yıllar geçtikçe, yaptığınız şeyi “tarihi” bulmanız mümkün olmayabilir. ”1983'ün ortalarında, yeni bir“ taslak ”hazırlamakla yükümlü bir komitenin parçası olmaya karar verdiğimde ve daha önce kurduğum New York'un Eşcinsel Erkek S / M Aktivistleri (GMSMA) için, kimlik ve amacımızı anlatmak amacıyla kullandığımız bir tek cümleyle insanların bizi hatırlayacağı aklıma gelmezdi “safe, sane, and consensual S/M.”


BDSM SSC
Peki bunun kökeni neydi. Nereden esinlenilmiş, ilham alınmıştı. David Stene buna şu şekilde cevap vermişti. "Tüm çocukluğum 4 temmuz kutlamaları boyunca televizyonlarda halkın güvenli ve akılcı davranması yönündeki uyarı ve sosyal mesajları duyarak görerek geçti."  Meşhur Hellfire Kulübü, Chicago 'da, New York'un GMSMA komitesi bülteninden yola çıkarak, "güvenli ve aklı başında" olan hedeflerini ve hizmetlerini açıkladı. Chicago Hellfire Kulübü'nün Inferno 10 (1981) adlı çalışması için Tony DeBlase'nin makalesi, Hellfire Kulübü'nün belirttiği amaçlarını ortaya koymuştu: “(..)S & M faaliyetlerine, rızasıyla yetişkin erkeklerin katılımı için eğitim ve fırsatlar sağlamak ve bu bireyler arasında iletişimi güçlendirmek. (...)”

Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2021 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

New Report

Close

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account

Üyelik Sözleşmesi
Herkesin topluluğumuza katılma ve görüşlerini ve bilgilerini sınırsızca paylaşma gücüne sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda BDSM Kültürü topluluğun tüm üyelerini korumak amacıyla sonsuz bir özgürlükten ziyade, başkalarının sınırlarını ihlal etmeyecek özgürlük tanımını kabul eder. BDSM Kültürü Kuralları, Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları toplu halde, kullanıcıların BDSM Kültürü\\\'nün hizmetlerine, etkinliklerine, performanslarına erişim ve kullanımının tabi olduğu \\\"BDSM Kültürü Kullanıcı Sözleşmesi\\\"ni meydana getirir. BDSM Kültürü\\\'nün online hizmetlerini kullanan, etkinliklerine, sosyal buluşmalarına, munchlarına erişen / katılan veya bu hizmetleri kullanan herkes BDSM Kültürü Kuralları\\\'nda açıklanan politikalara uymak zorundadır. Aksi halde, BDSM Kültürü, kendi çatısı altındaki topluluk üyelerini korumak için aşağıda belirtilen temel olay durumlarında, söz konusu yaptırımları uygulayabilir:
  • Topluluk üyelerinden herhangi birisi hakkında asılsız, dayanaksız veya ispatsız suçlamalarda bulunmak durumunda BDSM Kültürü tüm sosyal ve online etkinliklerine katılımınız engellenir.
  • Online veya fiziksel herhangi bir etkinlik, sosyal bir buluşmada herhangi birini taciz etmek, beden, inanç, cinsiyet, ırk, oryantasyon pozitif görüşlerimizin karşıtı bir tavır sergileyen ve rahatsızlık verenler etkinliklerimizden veya online hizmetlerimizden daimi bir şekilde men edilir.
  • Kendisi hakkında hatalı, aldatıcı bilgi verenler veya verdiğinden şüphe duyulanlardan bilgilerinin doğrulanması istenebilir
  • Online hizmetlerimizde mesajlaşma yoluyla taciz, tehdit, saldırı gibi davranışlar  sonucunda hesabınız blok edilir ve blok süresince herhangi bir etkinliğe katılmanız engellenir.
  • Topluluk içinde üyelerle session, organizasyon, seans başlıkları altında ticari amaç güden kişiler BDSM Kültürünün tüm etkinlik ve hizmetlerinden uzaklaştırılır.
  • Topluluk üyelerinden herhangi birine zarar verecek her türlü eylem kınanır ve zarar gören kişinin şikayetleri doğrultusunda gerekli yaptırımlar uygulanır. Bu yaptırımlara kişilerle müzakere edilerek karar verilir.
Zaman zaman bu Kuralları değiştirmemiz gerekebileceğini ve değişiklik hakkımızı her zaman saklı tuttuğumuzu lütfen unutmayın.

İçerik Sınırları ve BDSM Kültürü Hizmetlerinin Kullanımı

BDSM Kültürü başkasına ait görseli kendisininmiş gibi kullanan, bundan ticari veya bireysel kazanç elde etmek isteyen herkese karşı mesafeli davranır ve bunların gerçekleşmesi durumunda uyarılarak kaldırılması veya düzeltilmesi istenir. Kaldırılmadı ve düzeltilmedi ise hesabı askıya alınır. Başkalarına ait ve telif haklarıyla korunan içeriklere izin verilmez. Politika, siyaset ve din gibi konularda, başkalarının fikirlerine saygı duymayan, inanç özgürlüklerinin karşıtı beyanatlar veren veya yazan kim olursa olsun hesabı belirli bir süre askıya alınır ve gerekmesi halinde kapatılır.

Yasa dışı faaliyetler

Hizmetlerimiz, etkinliklerimiz, yasa dışı amaçlarla veya yasa dışı etkinliklerin sürdürülmesi için kullanılamaz. BDSM Kültürü ve etkinliklerini bir zemin olarak kullanarak, bu davranışları sergileyen kişi veya kişiler hakkında gerekli mercilere bilgi verilir ve takip edilir.

Ele geçirilen içeriğin dağıtılması

Kişisel bilgiler içeren, ele geçirme yoluyla ulaşılan ve insanları zarara veya tehlikeye uğratması muhtemel ya da ticari sırlar bulunduran içerikleri doğrudan dağıtmak üzere hizmetlerimizin veya etkinliklerimizin kullanılmasına izin vermeyiz. Ele geçirilen içeriğin doğrudan dağıtılması, bu içeriğin internette veya sitemizde yayınlanması ya da başka web sitelerinde barındırılan ele geçirilmiş içeriğe doğrudan bağlantı verilmesi anlamına gelir.

Etkinliklere Katılım

BDSM Kültürü etkinliklerine, kayıtlı her üye katılabilir. Etkinliklere katılmak için ilk kez başvuran her hesap titizlikle incelenir ve gerekli olması durumunda telefon veya yüz yüze görüşme talep edilerek topluluğun diğer üyelerinin güvenliği sağlanmaya çalışılır. Bu şartı kabul etmeyen hesaplar askıya alınır veya bloklanır. Etkinlikler herhangi bir sosyal buluşmadan farklı değildir. İnsanların tanışmaları, gündemdeki konulardan konuşmaları, birlikte bir şeyler içilmesi hedeflenmiştir. Farklı beklentilerle bu buluşmalara katıldığı tespit edilen veya topluluk üyelerimizden birinin güvenlik endişeleri oluşması durumunda, şikayetler dikkatlice incelenir ve taraflara bildirilir.

Taciz İçeren Davranışlar

Birini hedef alarak taciz eden ya da rahatsızlık veren davranışlarda bulunamaz veya başkalarını buna teşvik edemezsiniz. Başka birine sataşma, tehdit etme veya susturmaya yönelik teşebbüsleri taciz içeren davranış olarak kabul ediyoruz. Karalama veya benzer bir dil kullanan, kişiyi hedef alan aşırı agresif hakaretlere karşı oldukça hassasız. Bazı kişiler belirli ifadeleri saldırgan olarak değerlendirse de aşağılayıcı ifadelerin kullanıldığı her durumda önlem almayacağımızı lütfen unutmayın. [kleo_divider type=\"full|long|double|short\" double=\"yes|no\" position=\"center|left|right\" text=\"\" class=\"\" id=\"\"]
Üyelik sözleşmesini kabul ediyorum