FinDom; finansal olarak birine hakim olmak, hükmetmekle ilgilidir. Ülkemizde BDsM terimlerindeki yanlış ve hatalı açılımlar farklı ve hatalı uygulama ve yöntemler doğurmuştur. "Finansal Hakimiyet" basit gibi görünmekle birlikte bir nevi muhasebeci zekası ve işlem pratiği ve aynı zamanda oldukça vakit ayırmanız gereken bir fantezidir. Elindeki bilgileri kullanarak birisinden para istemek veya alışveriş yaptırmak finansal hakimiyet değildir.

Az önceki paragrafta ülkemizdeki duruma atıfta bulunarak bir nevi haksızlıkta etmiş oldum. Aslına bakarsanız bu tüm dünyada böyle. FinDom; çevrimi kaynakların hızla artmasıyla birlikte bir tür kolay para kazanma yöntemi olarak özellikle 20-30 yaş aralığındaki kadınlar tarafından (bu kişileri tanımlamak için de bir deyim türetilmiş bu günlerde. InstaDommes) sıklıkla kullanılan ve finansal sömürü fantezisi olanların da körüklediği bir ateş yumağı haline dönüştü. Bunun sonucunda da terminolojiye son 10 yılda PayPig, CashPig ATMSlave gibi kelimeler ve tanımlar eklendi. Aslında finansal dominasyon ile ilgisi olmaktan çok finansal olarak sömürülme fetişi olanlar için kullanılsa da, dediğim gibi findom; tüm bunlarla birlikte anılmaya başlandı ve bir deformasyona uğradı.

Gerçek Bir FinDom Profili;

Finansal anlamda hakimiyet kurmak için öncelikle elindeki enstrümanları inceler. Findom Geliri, giderleri ve tüm para akışını bir mizan şeklinde ele alarak gereksiz gördüğü harcamaları kısar ve para akışını kontrolü altına alır. Bu kontrol itaatkârın hem kaynaklarını nasıl kullanması gerektiğine hem de daha sağlıklı bir finansal duruma gelmesi için kurulan en basit hakimiyettir. Bu noktada en çok tartışılan durum; bir dominantın kendi faydası ve çıkarı için finansal bir kaynak veya gelir elde edip etmeyeceğinin etik olup olmadığıdır. Bu noktada atlanılan detay şudur ki "her şeyin rızaya dayalı olduğu"dur. İtaatkâr ile en başta yapılan konuşmalar ve itaatkârın bunu kabul etmiş olması etik tartışmanın aslında temelidir ve bu durum eğer taraflar arasında anlaşılmış ise de etiktir. Fakat yine burada ortaya çıkan temel sorun şu ki "rıza" alma kısmının yöntem olarak hatalı kullanılması ve rızanın yüzeysel kalmasıdır. Durum ve şartları düşünerek rıza alan gerçek bir finansal dominant, hakimiyeti altına giren kişiden (BDsM'in "akılcılık" ilkesine bağlı olarak) karşılayamayacağı bir finansal beklenti içinde olamaz. Her şeyden öte (rızası bile olsa) akılcı olması gerekir.

Bunu örneklendirmek gerekirse; hakimiyet kurduğunuz bir bireyin tüm zaruri ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra kendi şahsi ve keyfi için fazladan harcadığı bir parasal karşılık olduğunu gördünüz. Bu bedel, hakimiyet kuran kişi tarafından kısıtlanabilir ve dominant karakter isterse bu bedeli kendisi için kullanabilir. Ama hiçbir koşulda itaatkârın sosyal, maddi ve manevi yaşamına, yaşam kalitesine etki etmemelidir. Tüm etik ve ahlaki tartışmaların kökenindeki şey işte temel olarak buradaki ince detaydır.

Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2021 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

New Report

Close

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account

Üyelik Sözleşmesi
Herkesin topluluğumuza katılma ve görüşlerini ve bilgilerini sınırsızca paylaşma gücüne sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda BDSM Kültürü topluluğun tüm üyelerini korumak amacıyla sonsuz bir özgürlükten ziyade, başkalarının sınırlarını ihlal etmeyecek özgürlük tanımını kabul eder. BDSM Kültürü Kuralları, Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları toplu halde, kullanıcıların BDSM Kültürü\\\'nün hizmetlerine, etkinliklerine, performanslarına erişim ve kullanımının tabi olduğu \\\"BDSM Kültürü Kullanıcı Sözleşmesi\\\"ni meydana getirir. BDSM Kültürü\\\'nün online hizmetlerini kullanan, etkinliklerine, sosyal buluşmalarına, munchlarına erişen / katılan veya bu hizmetleri kullanan herkes BDSM Kültürü Kuralları\\\'nda açıklanan politikalara uymak zorundadır. Aksi halde, BDSM Kültürü, kendi çatısı altındaki topluluk üyelerini korumak için aşağıda belirtilen temel olay durumlarında, söz konusu yaptırımları uygulayabilir:
  • Topluluk üyelerinden herhangi birisi hakkında asılsız, dayanaksız veya ispatsız suçlamalarda bulunmak durumunda BDSM Kültürü tüm sosyal ve online etkinliklerine katılımınız engellenir.
  • Online veya fiziksel herhangi bir etkinlik, sosyal bir buluşmada herhangi birini taciz etmek, beden, inanç, cinsiyet, ırk, oryantasyon pozitif görüşlerimizin karşıtı bir tavır sergileyen ve rahatsızlık verenler etkinliklerimizden veya online hizmetlerimizden daimi bir şekilde men edilir.
  • Kendisi hakkında hatalı, aldatıcı bilgi verenler veya verdiğinden şüphe duyulanlardan bilgilerinin doğrulanması istenebilir
  • Online hizmetlerimizde mesajlaşma yoluyla taciz, tehdit, saldırı gibi davranışlar  sonucunda hesabınız blok edilir ve blok süresince herhangi bir etkinliğe katılmanız engellenir.
  • Topluluk içinde üyelerle session, organizasyon, seans başlıkları altında ticari amaç güden kişiler BDSM Kültürünün tüm etkinlik ve hizmetlerinden uzaklaştırılır.
  • Topluluk üyelerinden herhangi birine zarar verecek her türlü eylem kınanır ve zarar gören kişinin şikayetleri doğrultusunda gerekli yaptırımlar uygulanır. Bu yaptırımlara kişilerle müzakere edilerek karar verilir.
Zaman zaman bu Kuralları değiştirmemiz gerekebileceğini ve değişiklik hakkımızı her zaman saklı tuttuğumuzu lütfen unutmayın.

İçerik Sınırları ve BDSM Kültürü Hizmetlerinin Kullanımı

BDSM Kültürü başkasına ait görseli kendisininmiş gibi kullanan, bundan ticari veya bireysel kazanç elde etmek isteyen herkese karşı mesafeli davranır ve bunların gerçekleşmesi durumunda uyarılarak kaldırılması veya düzeltilmesi istenir. Kaldırılmadı ve düzeltilmedi ise hesabı askıya alınır. Başkalarına ait ve telif haklarıyla korunan içeriklere izin verilmez. Politika, siyaset ve din gibi konularda, başkalarının fikirlerine saygı duymayan, inanç özgürlüklerinin karşıtı beyanatlar veren veya yazan kim olursa olsun hesabı belirli bir süre askıya alınır ve gerekmesi halinde kapatılır.

Yasa dışı faaliyetler

Hizmetlerimiz, etkinliklerimiz, yasa dışı amaçlarla veya yasa dışı etkinliklerin sürdürülmesi için kullanılamaz. BDSM Kültürü ve etkinliklerini bir zemin olarak kullanarak, bu davranışları sergileyen kişi veya kişiler hakkında gerekli mercilere bilgi verilir ve takip edilir.

Ele geçirilen içeriğin dağıtılması

Kişisel bilgiler içeren, ele geçirme yoluyla ulaşılan ve insanları zarara veya tehlikeye uğratması muhtemel ya da ticari sırlar bulunduran içerikleri doğrudan dağıtmak üzere hizmetlerimizin veya etkinliklerimizin kullanılmasına izin vermeyiz. Ele geçirilen içeriğin doğrudan dağıtılması, bu içeriğin internette veya sitemizde yayınlanması ya da başka web sitelerinde barındırılan ele geçirilmiş içeriğe doğrudan bağlantı verilmesi anlamına gelir.

Etkinliklere Katılım

BDSM Kültürü etkinliklerine, kayıtlı her üye katılabilir. Etkinliklere katılmak için ilk kez başvuran her hesap titizlikle incelenir ve gerekli olması durumunda telefon veya yüz yüze görüşme talep edilerek topluluğun diğer üyelerinin güvenliği sağlanmaya çalışılır. Bu şartı kabul etmeyen hesaplar askıya alınır veya bloklanır. Etkinlikler herhangi bir sosyal buluşmadan farklı değildir. İnsanların tanışmaları, gündemdeki konulardan konuşmaları, birlikte bir şeyler içilmesi hedeflenmiştir. Farklı beklentilerle bu buluşmalara katıldığı tespit edilen veya topluluk üyelerimizden birinin güvenlik endişeleri oluşması durumunda, şikayetler dikkatlice incelenir ve taraflara bildirilir.

Taciz İçeren Davranışlar

Birini hedef alarak taciz eden ya da rahatsızlık veren davranışlarda bulunamaz veya başkalarını buna teşvik edemezsiniz. Başka birine sataşma, tehdit etme veya susturmaya yönelik teşebbüsleri taciz içeren davranış olarak kabul ediyoruz. Karalama veya benzer bir dil kullanan, kişiyi hedef alan aşırı agresif hakaretlere karşı oldukça hassasız. Bazı kişiler belirli ifadeleri saldırgan olarak değerlendirse de aşağılayıcı ifadelerin kullanıldığı her durumda önlem almayacağımızı lütfen unutmayın. [kleo_divider type=\"full|long|double|short\" double=\"yes|no\" position=\"center|left|right\" text=\"\" class=\"\" id=\"\"]
Üyelik sözleşmesini kabul ediyorum