Uzun zamandır planladığım; acı, acı çekme, çektirme, sadizm ve mazoşizm konularında bir yazı yazma fikrimin ortaya çıkışındaki sebep, sadist-mazoşist kişiliklerin hangi düzeyde zevk aldığı ve sosyal profilleriydi. Bununla ilgili bir kaç kişiyle sohbet, röportaj ve tartışma gibi faaliyetler yürüttükten sonra, konuları bölümleyerek yazmanın doğru olacağı kanaatine vardım.
Hep aklıma takılan en temel soru ile başladım. Mazoşizmde cinsiyet farklılıkları var mıydı? Freud'un, kadınların daha mazoşist olduğunu öne sürmesi, uzun zaman bunu bir tartışma konusu haline getirmişti.  Helen Deutsch ve Theodor Reik (Kitaplar sayfasında ilgili kaynağa erişebilirsiniz) gibi çeşitli düşünürler, erkeklerin veya kadınların mazoşist seviyeleri üzerinde konuyu başka bir boyuta taşıyıp genişlettiler.

Elbette bu tartışmaları, günümüz koşullarında yersiz ve gereksiz bulabilirsiniz. Yapılan araştırma ve çalışmalarla mazoşizmin cinsiyet temelli olmadığı zaten ortaya konuldu. Toplumun çok küçük bir azınlığını oluşturan mazoşistlerde herhangi bir tip veya profil (en azından seviyelendirmek için) bulunmuyor.

Ancak cinsiyetin belirlediği bir temel farklılıkta var. Erkek ve kadın mazoşistlerin aynı şeyi arzuladıkları, yaptıkları ve aynı şeylerden hoşlandıkları görülmüyor. Bu da bize cinsiyet farklılığının her ne olursa olsun önemli olduğu gerçeğini gösteriyor.

Bu bahsettiğim konuyla ilgili net bir akademik çalışma veya kaynak bulamamış olmam, henüz araştırmaların bu yönde yeni başladığını gösteriyor. Pek çok tartışma, tez ve anti-tez olsa da fikir birliği ile kabul edilen bir sonuç henüz yok. Ama kabaca genel hatlar üzerinden, kadın ve erkek mazoşistlerin farklılıklarını ortaya koymak mümkün. Fakat, neden farklı olduklarını ve temelde yatan gerçeği anlatmak ve anlamak biraz zor. Her mazoşist birey ve elbette benzersiz olduğu için, geniş ve genel eğilimler üzerinden konuya bakabileceğimizi hatırlayalım. Kısacası bir genelleme üzerinden sonuç üretmeye çalışacağım.

Okuduğum bir makalede, "mazoşizm benlikten kurtulmak için bir araçtır" şeklinde uyarıcı ve bizim bu blogda yazmaya çalıştığımız fikirlerimizle örtüşen bir giriş vardı. Bu bile başlı başına bir yazım konusu elbette. Cinsel sunum, sıradan dünyanızı geride bırakacağınız ve sizi düşünebileceğiniz, hissedebileceğiniz ve tamamen sosyal rol ve sorumluluklarından arındığınız bambaşka, farklı birisi gibi davranabileceğiniz bir noktaya getirir. Buna yine genelleme yaparak "fantazi" diyelim. Bunun iki şekli var. İlki normal kimlikten sıyrılma ve ikincisi fantaziyi gerçeğin yerine koyma. Mazoşizm tipik olarak her iki aşamayı kapsıyor olsa da, erkek mazoşistler genellikle ilk seçeneği, kadınlar ise ikinci seçeneği tercih ediyorlar.

Erkek egosu genellikle kadından daha güçlü ve zorludur. Bu da bize, erkeklerin neden normal kimliklerinden sıyrılmayı tercih ettiklerini gösteriyor. Fakat kadın için durum biraz daha karmaşıktır. Bir kadın için, normal kimliğinden sıyrılması basittir, bu yüzden yarattığı fantazi dünyasının gerçeklerle kimi zaman iç içe olmasını ve kimi zaman da gerçekle değiştirerek başka bir mücadele tarzını tercih eder.

Erkek mazoşistler, onu değişime zorlayacak, yoğun duyguları ve uygulamaları tercih ederken; kadın mazoşistler sembolizm, öneri, yönlendirme, duygusal ve akıl oyunlarını (Mind Play) tercih ediyor. Erkek mazoşistler normal benliklerini aşmak ve içten içe bildikleri yetişkin olduklarını ispatlamak ve acıyı nasıl tolere edebileceklerini göstermek isterken, kadın mazoşistler kendilerine sadece yetişkin bir birey gibi davranılmasını bekliyorlar.

Cinsiyetler arasındaki farklılıklardan biri de, erkek mazoşistlerin aşağılanmayı içtenlikle istiyor olmalarına rağmen kadın mazoşistlerin çoğunluğu bundan hoşlanmıyor. Bunun elbette hem kültürel, hemde tüm dünyada kadınların sosyo-politik yaşam tarzları olma olasılığını da düşünmek gerekir. Bununla birlikte, birçok erkek mazoşist sembolik olarak kadına dönüşmeyi tercih ediyor (kadın kıyafeti giydirilmesi, kadınmış gibi davranılması vs.). Kadın mazoşistlerse, kimliklerinden emin ve hatta ısrarcılar. Kendisine erkek gibi davranılmasını isteyen bir kadın mazoşist göremezsiniz.

Erkek mazoşistler, maskülen erkeksi cinselliğinden uzaklaşmak, bir kadın tarafından aşağılanmak ve cinsel kimliğine doğrudan saldırılmasını arzular. Genel anlamda organlarına veya vücutlarına bakış açıları tamamen seks ve cinsiyet odaklıdır. Mesela, ağız vücudun cinsel organlarından biridir ve kişiye en yakın "kişisel" hassas bir parçasıdır. Bazı mazoşist pratikler, ağzı liberal olarak kullanmakta ve bu durum erkek mazoşistlerde yaygın olarak görülmektedir.

Erkek mazoşistlerin neredeyse tamamında, kadın kıyafetlerine ve iç çamaşırlarına düşkünlük (Fetiş) ve kadın tarafından aşağılanmak (Aşağılanma türlerine maddelemeye gerek duymuyorum. Sözlü aşağılamalar, pet-play vs... hayal gücünüzü kullanın) isteği mevcut.

Erkek ve kadın mazoşistlerin cinsel kalıpları da farklılıklar içeriyor. Başta söylediğim gibi, röportaj ve sohbetlerimde edindiğim kanıya ve bilgiye göre kadın mazoşistlerin yaklaşık üçte ikisi, eşleri ile düzenli cinsel ilişki kurarken, erkek mazoşistlerin dörtte biri düzenli cinsel ilişki kuruyor. Sebep ne olursa olsun kadın mazoşistlerin cinsel ilişkideki tutarlılıkları bize aynı zamanda bir başka noktayı da gösteriyor olabilir. Nihai olarak, cinsel ilişki, karşılıklı sevgi, samimiyet ve cinsel isteğin ifadesidir. Bu da kadın mazoşistlerin ilişkilerine olan bağlılıklarının daha üst seviyede olduğunun bir göstergesi.

Penetrasyonun toplumun temel ilkeleri ve kanısına göre egemenliği sembolize ettiği düşüncesi, erkek mazoşistlerin neden vibratör, yapay penis veya fisting gibi uygulamalarla ilgilendiğini bize aslında açıkça gösterir. Bir erkek mazoşist bunları kendi egemenliğini devretmek ve hakimiyeti tanımak adına içtenlikle ister ve aynı zamanda bu onun itaat göstergesidir. Belkide en büyük göstergesidir.

Üçüncü kişilerin bulunduğu bir BDSM sahnesinde, erkek mazoşistler için, üçüncü kişilerin sahneye müdahil olması sorun olmazken ve hatta bunu arzularken, kadın mazoşistler ise sadece orada kendilerinin izlenmesini istiyorlar.

Mazoşizm, kişinin normal kimliğinden kurtulması etrafında cereyan eder. Kişinin kimliğinin bir kısmı kendi cinselliğidir. Bu nedenle mazoşist kendi deviniminde yaşamak ve tabi olmak istediği dünyasını kurgulayarak içinde var olmaya çaba gösterir.

Şimdilik bu konuda bu kadar yazabiliyorum. Aslında elimde biriktirdiğim çok fazla not ve çalışma olmasına rağmen bu yazıyı bir giriş yapmak adına yazdığımı bilmenizi isterim.

Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2021 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

İletişim

En kısa sürede cevap vereceğiz.

Gönderiliyor

New Report

Close

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account