Bir BDSM ilişkisi özellikle de sadomazoşistik zaman ve playlerde istismar tehlikesiyle karşı karşıyadır. Partnerimizin hard limitlerini iyi anlamadan yapacağımız her türlü faaliyet buna sebep olabilir. BDSM'e aşina olmayan kişilerin, yaptığımız şeyleri taciz ve şiddet olarak değerlendirmesi, alışılmadık bir durum olmamakla birlikte bu önyargıyı besleyecek kötü örnekler cımbızla seçilerek medyada yerini bulur. Toplumsal linç kültürü ve damgalanmaya karşılık verilen mücadeleler daima bu kötü örneklerle ilgilidir.

Sağlıklı bir BDSM ilişkisi, insanların karşılıklı olarak tatmin edici bir şekilde güç, his veya deneyimi alışverişinde bulundukları bir ilişkidir. Bu alışverişler öz saygıyı ve güveni arttırır, partnerlerin kendi konforlu alanlarını daha iyi anlamalarını ve oluşturmalarını sağlarken gelecekte yaşayacakları olumlu deneyimler için zemin hazırlar.

BDSM'in temeli rıza (consent) tir. İstismar ise bunun tam tersi yani rıza dahilinde olmayan faaliyetlerdir. Kimi zaman kişiler yaşadıkları deneyimde istismar edildiklerini fark etmeyebilir, ilişki süresince gaslighting'e maruz kalmış olabilir. Mağdurların çok büyük bir kısmı yaşadıkları deneyimde istismara uğradıklarını çok geç anlamaktadırlar. Yaşadığınız deneyimde bir şeylerin yolunda gitmediğini, size "doğru" gelmediğini düşünüyorsanız, mutlaka sorgulamalı ve araştırmalısınız. Hissettiğiniz şeylerin bir kısmı suistimal olmayabilir ancak emin olmanız daima en iyi pratiktir. İstismarla bağlantılı zararlar fiziksel, duygusal, zihinsel, cinsel, sosyal veya ekonomik olabilir.

Peki yaşadığınız BDSM ilişkisinde istismara uğradığınızı nasıl anlarsınız?

 • İstismarcı, özellikle BDSM konusunda bilgisi olmayan "yeni" ilgililerle uzun vadeli ilişkiler kurmak ister. Bunu tam bilgilendirme olmaksızın rızasını almaya çalışarak, rıza inşa yöntemlerini kullanarak yapar.
 • İstismarcı, bir ayrılık durumu ortaya çıktığında finansal veya duygusal açıdan manipüle etmeye çalışır.
 • İstismarcı, bir partnerin çocukları üzerinde rıza dışı kontrol, egemenlik kurabilir, anne veya baba sorumluluklarına aykırı taleplerde bulunabilir (Örneğin, ceza olarak çocukları görmesine izin vermemek vs)
 • İstismarcı, talepleri karşılanmadığında terk etme tehdidini kullanabilir.
 • İstismarcı, mağdurun özgüvenini azaltacak ihtiyaçlarını karşılamayabilir, öteleyebilir. Sağlık hizmetleri, barınma, eğitim, giyinme gibi temel ihtiyaçları reddedebilir, azaltabilir veya kısıtlayabilir.
 • İstismarcı, kurbanın yaşam tarzını ifşa etmekle tehdit edebilir.
 • İstismarcı, kendi zevkleri için mental veya fiziksel zararla sonuçlanacak cezalar verebilir.
 • İstismarcı, davranışlarının hatalı olduğunu kabul etmeyebilir, ayrıca sizi taciz etmekle, görevlerinizi yerine getirmemekle suçlayabilir.
 • İstismarcı, bilmeniz halinde karşı görüş belirtebileceğiniz gerçekleri sizden saklayabilir, amacına ulaşmak için yalan söyleyebilir.
 • İstismarcı, sorunlar karşısında çözüm odaklı davranmaz, agresif ve öfkeli bir şekilde fikirlerini kabul ettirmeye, fiziksel üstünlüğünü kullanmaya çalışabilir.

 

Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2021 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

New Report

Close

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account

Üyelik Sözleşmesi
Herkesin topluluğumuza katılma ve görüşlerini ve bilgilerini sınırsızca paylaşma gücüne sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda BDSM Kültürü topluluğun tüm üyelerini korumak amacıyla sonsuz bir özgürlükten ziyade, başkalarının sınırlarını ihlal etmeyecek özgürlük tanımını kabul eder. BDSM Kültürü Kuralları, Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları toplu halde, kullanıcıların BDSM Kültürü\\\'nün hizmetlerine, etkinliklerine, performanslarına erişim ve kullanımının tabi olduğu \\\"BDSM Kültürü Kullanıcı Sözleşmesi\\\"ni meydana getirir. BDSM Kültürü\\\'nün online hizmetlerini kullanan, etkinliklerine, sosyal buluşmalarına, munchlarına erişen / katılan veya bu hizmetleri kullanan herkes BDSM Kültürü Kuralları\\\'nda açıklanan politikalara uymak zorundadır. Aksi halde, BDSM Kültürü, kendi çatısı altındaki topluluk üyelerini korumak için aşağıda belirtilen temel olay durumlarında, söz konusu yaptırımları uygulayabilir:
 • Topluluk üyelerinden herhangi birisi hakkında asılsız, dayanaksız veya ispatsız suçlamalarda bulunmak durumunda BDSM Kültürü tüm sosyal ve online etkinliklerine katılımınız engellenir.
 • Online veya fiziksel herhangi bir etkinlik, sosyal bir buluşmada herhangi birini taciz etmek, beden, inanç, cinsiyet, ırk, oryantasyon pozitif görüşlerimizin karşıtı bir tavır sergileyen ve rahatsızlık verenler etkinliklerimizden veya online hizmetlerimizden daimi bir şekilde men edilir.
 • Kendisi hakkında hatalı, aldatıcı bilgi verenler veya verdiğinden şüphe duyulanlardan bilgilerinin doğrulanması istenebilir
 • Online hizmetlerimizde mesajlaşma yoluyla taciz, tehdit, saldırı gibi davranışlar  sonucunda hesabınız blok edilir ve blok süresince herhangi bir etkinliğe katılmanız engellenir.
 • Topluluk içinde üyelerle session, organizasyon, seans başlıkları altında ticari amaç güden kişiler BDSM Kültürünün tüm etkinlik ve hizmetlerinden uzaklaştırılır.
 • Topluluk üyelerinden herhangi birine zarar verecek her türlü eylem kınanır ve zarar gören kişinin şikayetleri doğrultusunda gerekli yaptırımlar uygulanır. Bu yaptırımlara kişilerle müzakere edilerek karar verilir.
Zaman zaman bu Kuralları değiştirmemiz gerekebileceğini ve değişiklik hakkımızı her zaman saklı tuttuğumuzu lütfen unutmayın.

İçerik Sınırları ve BDSM Kültürü Hizmetlerinin Kullanımı

BDSM Kültürü başkasına ait görseli kendisininmiş gibi kullanan, bundan ticari veya bireysel kazanç elde etmek isteyen herkese karşı mesafeli davranır ve bunların gerçekleşmesi durumunda uyarılarak kaldırılması veya düzeltilmesi istenir. Kaldırılmadı ve düzeltilmedi ise hesabı askıya alınır. Başkalarına ait ve telif haklarıyla korunan içeriklere izin verilmez. Politika, siyaset ve din gibi konularda, başkalarının fikirlerine saygı duymayan, inanç özgürlüklerinin karşıtı beyanatlar veren veya yazan kim olursa olsun hesabı belirli bir süre askıya alınır ve gerekmesi halinde kapatılır.

Yasa dışı faaliyetler

Hizmetlerimiz, etkinliklerimiz, yasa dışı amaçlarla veya yasa dışı etkinliklerin sürdürülmesi için kullanılamaz. BDSM Kültürü ve etkinliklerini bir zemin olarak kullanarak, bu davranışları sergileyen kişi veya kişiler hakkında gerekli mercilere bilgi verilir ve takip edilir.

Ele geçirilen içeriğin dağıtılması

Kişisel bilgiler içeren, ele geçirme yoluyla ulaşılan ve insanları zarara veya tehlikeye uğratması muhtemel ya da ticari sırlar bulunduran içerikleri doğrudan dağıtmak üzere hizmetlerimizin veya etkinliklerimizin kullanılmasına izin vermeyiz. Ele geçirilen içeriğin doğrudan dağıtılması, bu içeriğin internette veya sitemizde yayınlanması ya da başka web sitelerinde barındırılan ele geçirilmiş içeriğe doğrudan bağlantı verilmesi anlamına gelir.

Etkinliklere Katılım

BDSM Kültürü etkinliklerine, kayıtlı her üye katılabilir. Etkinliklere katılmak için ilk kez başvuran her hesap titizlikle incelenir ve gerekli olması durumunda telefon veya yüz yüze görüşme talep edilerek topluluğun diğer üyelerinin güvenliği sağlanmaya çalışılır. Bu şartı kabul etmeyen hesaplar askıya alınır veya bloklanır. Etkinlikler herhangi bir sosyal buluşmadan farklı değildir. İnsanların tanışmaları, gündemdeki konulardan konuşmaları, birlikte bir şeyler içilmesi hedeflenmiştir. Farklı beklentilerle bu buluşmalara katıldığı tespit edilen veya topluluk üyelerimizden birinin güvenlik endişeleri oluşması durumunda, şikayetler dikkatlice incelenir ve taraflara bildirilir.

Taciz İçeren Davranışlar

Birini hedef alarak taciz eden ya da rahatsızlık veren davranışlarda bulunamaz veya başkalarını buna teşvik edemezsiniz. Başka birine sataşma, tehdit etme veya susturmaya yönelik teşebbüsleri taciz içeren davranış olarak kabul ediyoruz. Karalama veya benzer bir dil kullanan, kişiyi hedef alan aşırı agresif hakaretlere karşı oldukça hassasız. Bazı kişiler belirli ifadeleri saldırgan olarak değerlendirse de aşağılayıcı ifadelerin kullanıldığı her durumda önlem almayacağımızı lütfen unutmayın. [kleo_divider type=\"full|long|double|short\" double=\"yes|no\" position=\"center|left|right\" text=\"\" class=\"\" id=\"\"]
Üyelik sözleşmesini kabul ediyorum