Bir BDSM ilişkisi özellikle de sadomazoşistik zaman ve playlerde istismar tehlikesiyle karşı karşıyadır. Partnerimizin hard limitlerini iyi anlamadan yapacağımız her türlü faaliyet buna sebep olabilir. BDSM'e aşina olmayan kişilerin, yaptığımız şeyleri taciz ve şiddet olarak değerlendirmesi, alışılmadık bir durum olmamakla birlikte bu önyargıyı besleyecek kötü örnekler cımbızla seçilerek medyada yerini bulur. Toplumsal linç kültürü ve damgalanmaya karşılık verilen mücadeleler daima bu kötü örneklerle ilgilidir.

Sağlıklı bir BDSM ilişkisi, insanların karşılıklı olarak tatmin edici bir şekilde güç, his veya deneyimi alışverişinde bulundukları bir ilişkidir. Bu alışverişler öz saygıyı ve güveni arttırır, partnerlerin kendi konforlu alanlarını daha iyi anlamalarını ve oluşturmalarını sağlarken gelecekte yaşayacakları olumlu deneyimler için zemin hazırlar.

BDSM'in temeli rıza (consent) tir. İstismar ise bunun tam tersi yani rıza dahilinde olmayan faaliyetlerdir. Kimi zaman kişiler yaşadıkları deneyimde istismar edildiklerini fark etmeyebilir, ilişki süresince gaslighting'e maruz kalmış olabilir. Mağdurların çok büyük bir kısmı yaşadıkları deneyimde istismara uğradıklarını çok geç anlamaktadırlar. Yaşadığınız deneyimde bir şeylerin yolunda gitmediğini, size "doğru" gelmediğini düşünüyorsanız, mutlaka sorgulamalı ve araştırmalısınız. Hissettiğiniz şeylerin bir kısmı suistimal olmayabilir ancak emin olmanız daima en iyi pratiktir. İstismarla bağlantılı zararlar fiziksel, duygusal, zihinsel, cinsel, sosyal veya ekonomik olabilir.

Peki yaşadığınız BDSM ilişkisinde istismara uğradığınızı nasıl anlarsınız?

  • İstismarcı, özellikle BDSM konusunda bilgisi olmayan "yeni" ilgililerle uzun vadeli ilişkiler kurmak ister. Bunu tam bilgilendirme olmaksızın rızasını almaya çalışarak, rıza inşa yöntemlerini kullanarak yapar.
  • İstismarcı, bir ayrılık durumu ortaya çıktığında finansal veya duygusal açıdan manipüle etmeye çalışır.
  • İstismarcı, bir partnerin çocukları üzerinde rıza dışı kontrol, egemenlik kurabilir, anne veya baba sorumluluklarına aykırı taleplerde bulunabilir (Örneğin, ceza olarak çocukları görmesine izin vermemek vs)
  • İstismarcı, talepleri karşılanmadığında terk etme tehdidini kullanabilir.
  • İstismarcı, mağdurun özgüvenini azaltacak ihtiyaçlarını karşılamayabilir, öteleyebilir. Sağlık hizmetleri, barınma, eğitim, giyinme gibi temel ihtiyaçları reddedebilir, azaltabilir veya kısıtlayabilir.
  • İstismarcı, kurbanın yaşam tarzını ifşa etmekle tehdit edebilir.
  • İstismarcı, kendi zevkleri için mental veya fiziksel zararla sonuçlanacak cezalar verebilir.
  • İstismarcı, davranışlarının hatalı olduğunu kabul etmeyebilir, ayrıca sizi taciz etmekle, görevlerinizi yerine getirmemekle suçlayabilir.
  • İstismarcı, bilmeniz halinde karşı görüş belirtebileceğiniz gerçekleri sizden saklayabilir, amacına ulaşmak için yalan söyleyebilir.
  • İstismarcı, sorunlar karşısında çözüm odaklı davranmaz, agresif ve öfkeli bir şekilde fikirlerini kabul ettirmeye, fiziksel üstünlüğünü kullanmaya çalışabilir.

 

Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2021 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

İletişim

En kısa sürede cevap vereceğiz.

Gönderiliyor

New Report

Close

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account