bdsm logosu

Bdsm sembolü; Bazı kaynaklarda "Triskeles / Triskele", "üç ayak" anlamına gelen Yunanca "Triskeles / τρισκελής" ten türetildiği belirtilse bile bu amblemin kaynağında ve tasarımındaki fikir bu değildir. Triskele (triskelyon olarakta anılır) iç içe geçmiş spirallerden oluşan eski bir Celtik sembolü olmakla birlikte tarihte ilk kez Newgrange, İrlanda'da ki kazılarda en eski biçimine ulaşılmıştır (Neolitik Çağa aitti). MS 500 yıllarından sonra Kelt Kültüründe popüler olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu arkaik sembolün tam olarak neyi ifade ettiği ve ne için kullanıldığı hala süregelen tartışmalardan biridir.

Neyi ifade ettiğine yönelik kabul gören fikir; hareket, döngü, ilerleme, devrim ve rekabet gibi anlamları ifade ettiği yönündedir. Diğer görüşlerin temelinde ise bu üçlü siparil; hayat-ölüm-yeniden doğuş, ruh-zihin-beden, ana-baba-çocuk, geçmiş-şimdiki-gelecek, güç-akıl-sevgi ve yaratma-koruma-imha gibi anlamlar taşıdığı yönündedir.

Kanımca her iki yaklaşımın aynı potada eritilmesi ve kullanılması daha uygundur ve aslına bakarsanız da aynı paraleldedirler. Kesinlikle ileriye yönelik bir hareketi temsil ettiğine ve bunun insanın hayat döngüsündeki her şeyi kapsadığına inanıyorum. Kelt dünyasında üçlü-üç kavram ve sembolü dinamik olarak sonsuz bir döngüde hayatı ve ilerlemeyi temsil ediyordu. Triskele'de ki benzerliğine bakarak eski Trinity Düğümü de bence aynı fikri taşımaktadır. Fakat BDSM' de esinlendiği düşünülen bu Celtik sembolünün benzerine pek çok kültürde rastlanmış ve çok farklı anlamlar taşıdığı da bilinmektedir. BDsM' nin esin kaynagına gelirsek; bir klasik olan ve sitemizde film önerileri arasında da bulunan kült roman "Story of O" ya dayanmaktadır ve kullanımı telif haklarıyla korunmaktadır.

BDSM Sembolü / Ambleminin Tarihçesi

Leather Pride Bayrağı

İnternetin ilk servis sağlayıcılarından AOL üzerinde kurulmuş bir sosyal platform olarak ilk kez dijital ortamda ortaya çıktığında küçük BDsM toplulukları birleşerek büyük topluluklar, fikirler ve oluşumlar ortaya çıkarmaya başladı. 1994 yılının sonlarında AOL büyümesinin zirvesine ulaşırken bu topluluklarda aynı şekilde büyüdü ve gelişti. BDsM topluluğu o kadar büyümüştü ki AOL buna daha fazla kayıtsız kalmadı ve ilk BDsM sohbet odası ve bir tartışma formunu resmi olarak açtı.

1994 yılının sonlarında bu tartışma forumlarında BDsM sembolü ile ilgili bir tartışma başladı ve bu olgu fikir olarak evrimleşmeye başladı. Neden BDSM'nin özgün bir sembolü olmasın? Vanilya dünyanın içinde bu sembol ile neden birbirimizi tanımayalım? gibi sorular ve fikirler bu sembolün tasarlanmasının ilk adımını attı.
Tartışmalar hem forumlarda hem de kişilerin birbirlerine attıkları e-postalarla devam etti. İlk önerilen "Leather Pride" olarak anılan amblem oldu. Ama bu amblem bir kaç konuda kısıtlı ve tamamen düşünceyi temsil etmiyordu.

Bunun üzerine süregelen tartışmalarda BDSM sembolü için "Story of O" ve "O" halkası fikri ortaya atıldı.  İlk amblem tasarımı CorelDraw da çizilerek grubun fikrine sunuldu. Bu konuyla ilgili daha geniş bilgiye http://emblemproject.sagcs.net/history.html sayfasından ulaşabilirsiniz.

BDSM Sembolü / Ambleminin Anlamı Nedir?

Enigmatik yani esrarengiz olması temeliyle tasarlanmış olduğu için temel bir anlamı

bulunmamaktadır. Temel prensip gerçek sosyal hayatta bu amblemi taşıyanların birbirini BDSM topluluğunun bir parçası olarak tanımasıydı. Ama bununla birlikte amblemde anlam taşıyan noktalar da vardır.

Üç sipiral BDSM'nin üç oluşumunu temsil eder. B/D, D/S ve S/M. Aynı zamanda temel kavram olan SSC üçlüsünü de temsil eder.
Her sipiralin içinde bulunan delikler/noktalar bireyleri ve bütünlüğü, üç siyah alan BDSM cinselliğinin kontrollü karanlık yüzünü temsil eder.
Dış halka, kendi bütünlüğünü koruyan, kucak açan koruyucu bir çevreyi sembolize eder.

(Visited 646 times, 5 visits today)
Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

İletişim

En kısa sürede cevap vereceğiz.

Gönderiliyor

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2019 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account