Bob Flanagan (26 Aralık 1952 - 4 Haziran 1996) Amerikalı performans sanatçısı, komedyen, yazar, şair ve müzisyendir. Bob Flanagan 1952 yılında New York City'de doğmuş ve Glendale, Kaliforniya'da büyümüştür. Kistik Fibrozis hastalığına sahip olan Flanagal California State University ve University of California'da edebiyat eğitimi almıştır. Doktor tavsiyesi üzerine Los Angeles'a taşınmış ve burada birçok şair ve yazar ile birlikte vakit geçirmiştir. 1978 yılında ilk kitabı olan The Kid is the Man adlı kitabı yayımlamış ve komedi grubu The Groundlings ile birlikte çalışmalar yapmıştır. 1980 yılında Sheree Rose ile bir parti sırasında tanışmış ve aralarında 16 yıl süren sahibe-köle ilişkisi başlamıştır. İlişkilerini ilk başta kendi aralarında yaşarlarken daha sonra sadomazoşizm kulüplerinde gösteriler yapmaya başlamışlar ve Rose'un sanata olan ilgisi sonucu gösterilerine sanatsallık katmışlardır. Bu dönemde kistik fibroz hastalığında çok fazla acı çeken Flanagan mazoşist eğilimleriyle hastalığın acısını unutmak için çok çeşitli ve sıradışı şeyler yapmış ve denemiştir.

1989‟da Re/Search yayınlarının “Modern Primitives” adlı kitabının tanıtımı için gerçekleştirdikleri performansları ile adlarını duyurmuşlardır. Gösterilerinde sergilediği penisine çivi çakmak gibi üst düzey mazoşist davranışlar nedeniyle toplumdan tepki görmüştür. Bunlar dışında daha çok çocuklara yönelik komik şarkılar yazmıştır.
Nine Inch Nails grubunun Happiness in Slavery adlı şarkısının klibinde makinaya tapan bir köleyi canlandırmıştır. Klip pek çok ülkede sansüre uğramıştır. 1993 yılında Danzig grubunun "It's Coming Down" adlı şarkısında da ağır mazoşist davranışlar sergilemiş ve bu müzik videosu da sansüre uğramıştır.

4 Haziran 1996 yılında Kistik Fibrozis hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmiştir. 1997 yılında son yıllarını anlatan SICK: The Life & Death of Bob Flanagan, Supermasochist adlı film gösterime girmiştir.

(Visited 60 times, 1 visits today)

İletişim

En kısa sürede cevap vereceğiz.

Gönderiliyor

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2019 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account