bdsm nedir

Özellikle dış basında son dönemlerde BDSM ile ilgilenen kişilerin psikolojik durumlarının diğer insanlara oranla daha sağlıklı olduğu yönünde yapılan araştırmalara rastlanıyor. Aslında BDSM sadece seks yaşantınıza veya genel anlamda hayatınıza renk katmakla kalmayıp aynı zamanda kişisel gelişim ve sağlıklı bir yaşam için önemli becerilerinin geliştirilmesini de kapsar. BDSM’nin kişisel gelişiminizi ve değişiminizi destekleyen beş unsuru vardır.

KABULLENİŞ
BDSM’yi uygularken kullanacağınız veya bunu yaşarken yapacağınız her hangi bir “doğru yolu” yoktur. Nitekim, tamamını BDSM olarak adlandırdığımız çeşitli kinky pratikleri, etkinlikleri ve ilişki modelleri altında kalan çok sayıda yaşam tarzı vardır. Bu kendimizi nasıl tanımladığımızı, oryantasyonumuzu, cinsel tercihlerimizi ve cinsel kimliğimizi  ve dahası kendimizi nasıl konumlandırdığımızı belirler. BDSM’ ye yeni başlayan her birey daha ilk etapta kendine ait kabullendiği rolü ve kendisini nasıl ifade edebileceğinin bilinci ile rahatladıklarını ve kendileriyle daha barışık olduklarını kabul etmektedir.
AN’A ODAKLANMA (MINDFULNESS)
Bu yaşam tarzına katılmak; kendimizi dürüstçe başkalarına ifade etmek ve tercihlerimizin; değerlerimize veya yeteneklerimize aykırı olmamasını sağlamak için daha derin bir anlayış ve bakış açısıyla “kendimizi anlamayı” sağlar. Arzularımıza ve ihtiyaçlarımıza bakmamız, korkularımızla yüzleşmemizi ve engelleri ortadan kaldırmamızı, aynı zamanda bunları yapabilmek için de kendi bedenimizi daha derinlemesine dinlememizi, anlamamızı ve potansiyelini keşfetmemizi kolaylaştırır. Yargılarımızdan uzak kendimizi anlayabilmek ve BDSM’nin şeffaflık esasına dayalı öğretilerini bu yolda kullanabilmek bize hem zihnimizin, hem de düşüncelerimizin temelinde gerçekte neler olduğunu gösterir.
FARKINDALIK
Başkalarını dinlememizi, sözcüklerini, vücut dillerini algılamamızda ve çevremizde ne olup bittiği ile ilgili artan bir farkındalık duygusu geliştirmemizi sağlar. BDSM, ayrıca kinestetik* duygularımızın artması ya da uzay  ve beden içinde hareket etmesini, çevrenin bulunduğu ortamı ve başkalarının varlığını (durumsal farkındalık) anlamamızı sağlar. BDSM yaşam tarzı, odaklanmayı ve kesintisiz olarak dinleyebilmeyi gerektirir, böylece deneyim kazanır ve kazanılan deneyim de paylaşılabilir bir hale gelir.
İLETİŞİM
Kazandığımız  farkındalıkla dikkat çeker, kendimizi dürüstçe ve daha saygılı bir şekilde ifade edebiliriz. Benzer şekilde başkalarının deneyimlerini veya ihtiyaçlarını daha iyi dinleyebilir ve anlayabiliriz. Bu pratiğin anahtarı empati kurarak karşındaki kişinin ağzından çıkan cümleleri ve sesi kavrayarak onu daha iyi tanımaya ve anlamaya bizi sevk etmesidir. Vurguların nasıl yapıldığı ve bizim nasıl duyduğumuz BDSM temel eğitimlerindendir ve iletişim konusu bu temel eğitimlerin özüdür.
SONUÇ
Bütün bunlarla birlikte  BDSM, olayların sonuçlarını yönetmemizi ve sonuçlar ne olursa olsun bunlara dayanmamızı sağlar. Olası sonuçları tahmin etmek ve anlamak, riskleri anlamamıza, kabul etmemize ve yönetmemize yardımcı olur. BDSM eğitimlerinizde size öğretilecek temel konulardan biride sonuçlarla yüzleşmek, başa çıkmak ve bunları yönetebilmektir.
Notlar;
*Kinestetik; Bedensel Zeka, aklın ve vücudun mükemmel bir fiziksel performansla birleştirilerek belli bir amaca yönelik faaliyetlerin sergilenebilmesi yeteneğidir.
İlgili Konular;
Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2021 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

New Report

Close

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account

Üyelik Sözleşmesi
Herkesin topluluğumuza katılma ve görüşlerini ve bilgilerini sınırsızca paylaşma gücüne sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda BDSM Kültürü topluluğun tüm üyelerini korumak amacıyla sonsuz bir özgürlükten ziyade, başkalarının sınırlarını ihlal etmeyecek özgürlük tanımını kabul eder. BDSM Kültürü Kuralları, Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları toplu halde, kullanıcıların BDSM Kültürü\\\'nün hizmetlerine, etkinliklerine, performanslarına erişim ve kullanımının tabi olduğu \\\"BDSM Kültürü Kullanıcı Sözleşmesi\\\"ni meydana getirir. BDSM Kültürü\\\'nün online hizmetlerini kullanan, etkinliklerine, sosyal buluşmalarına, munchlarına erişen / katılan veya bu hizmetleri kullanan herkes BDSM Kültürü Kuralları\\\'nda açıklanan politikalara uymak zorundadır. Aksi halde, BDSM Kültürü, kendi çatısı altındaki topluluk üyelerini korumak için aşağıda belirtilen temel olay durumlarında, söz konusu yaptırımları uygulayabilir:
  • Topluluk üyelerinden herhangi birisi hakkında asılsız, dayanaksız veya ispatsız suçlamalarda bulunmak durumunda BDSM Kültürü tüm sosyal ve online etkinliklerine katılımınız engellenir.
  • Online veya fiziksel herhangi bir etkinlik, sosyal bir buluşmada herhangi birini taciz etmek, beden, inanç, cinsiyet, ırk, oryantasyon pozitif görüşlerimizin karşıtı bir tavır sergileyen ve rahatsızlık verenler etkinliklerimizden veya online hizmetlerimizden daimi bir şekilde men edilir.
  • Kendisi hakkında hatalı, aldatıcı bilgi verenler veya verdiğinden şüphe duyulanlardan bilgilerinin doğrulanması istenebilir
  • Online hizmetlerimizde mesajlaşma yoluyla taciz, tehdit, saldırı gibi davranışlar  sonucunda hesabınız blok edilir ve blok süresince herhangi bir etkinliğe katılmanız engellenir.
  • Topluluk içinde üyelerle session, organizasyon, seans başlıkları altında ticari amaç güden kişiler BDSM Kültürünün tüm etkinlik ve hizmetlerinden uzaklaştırılır.
  • Topluluk üyelerinden herhangi birine zarar verecek her türlü eylem kınanır ve zarar gören kişinin şikayetleri doğrultusunda gerekli yaptırımlar uygulanır. Bu yaptırımlara kişilerle müzakere edilerek karar verilir.
Zaman zaman bu Kuralları değiştirmemiz gerekebileceğini ve değişiklik hakkımızı her zaman saklı tuttuğumuzu lütfen unutmayın.

İçerik Sınırları ve BDSM Kültürü Hizmetlerinin Kullanımı

BDSM Kültürü başkasına ait görseli kendisininmiş gibi kullanan, bundan ticari veya bireysel kazanç elde etmek isteyen herkese karşı mesafeli davranır ve bunların gerçekleşmesi durumunda uyarılarak kaldırılması veya düzeltilmesi istenir. Kaldırılmadı ve düzeltilmedi ise hesabı askıya alınır. Başkalarına ait ve telif haklarıyla korunan içeriklere izin verilmez. Politika, siyaset ve din gibi konularda, başkalarının fikirlerine saygı duymayan, inanç özgürlüklerinin karşıtı beyanatlar veren veya yazan kim olursa olsun hesabı belirli bir süre askıya alınır ve gerekmesi halinde kapatılır.

Yasa dışı faaliyetler

Hizmetlerimiz, etkinliklerimiz, yasa dışı amaçlarla veya yasa dışı etkinliklerin sürdürülmesi için kullanılamaz. BDSM Kültürü ve etkinliklerini bir zemin olarak kullanarak, bu davranışları sergileyen kişi veya kişiler hakkında gerekli mercilere bilgi verilir ve takip edilir.

Ele geçirilen içeriğin dağıtılması

Kişisel bilgiler içeren, ele geçirme yoluyla ulaşılan ve insanları zarara veya tehlikeye uğratması muhtemel ya da ticari sırlar bulunduran içerikleri doğrudan dağıtmak üzere hizmetlerimizin veya etkinliklerimizin kullanılmasına izin vermeyiz. Ele geçirilen içeriğin doğrudan dağıtılması, bu içeriğin internette veya sitemizde yayınlanması ya da başka web sitelerinde barındırılan ele geçirilmiş içeriğe doğrudan bağlantı verilmesi anlamına gelir.

Etkinliklere Katılım

BDSM Kültürü etkinliklerine, kayıtlı her üye katılabilir. Etkinliklere katılmak için ilk kez başvuran her hesap titizlikle incelenir ve gerekli olması durumunda telefon veya yüz yüze görüşme talep edilerek topluluğun diğer üyelerinin güvenliği sağlanmaya çalışılır. Bu şartı kabul etmeyen hesaplar askıya alınır veya bloklanır. Etkinlikler herhangi bir sosyal buluşmadan farklı değildir. İnsanların tanışmaları, gündemdeki konulardan konuşmaları, birlikte bir şeyler içilmesi hedeflenmiştir. Farklı beklentilerle bu buluşmalara katıldığı tespit edilen veya topluluk üyelerimizden birinin güvenlik endişeleri oluşması durumunda, şikayetler dikkatlice incelenir ve taraflara bildirilir.

Taciz İçeren Davranışlar

Birini hedef alarak taciz eden ya da rahatsızlık veren davranışlarda bulunamaz veya başkalarını buna teşvik edemezsiniz. Başka birine sataşma, tehdit etme veya susturmaya yönelik teşebbüsleri taciz içeren davranış olarak kabul ediyoruz. Karalama veya benzer bir dil kullanan, kişiyi hedef alan aşırı agresif hakaretlere karşı oldukça hassasız. Bazı kişiler belirli ifadeleri saldırgan olarak değerlendirse de aşağılayıcı ifadelerin kullanıldığı her durumda önlem almayacağımızı lütfen unutmayın. [kleo_divider type=\"full|long|double|short\" double=\"yes|no\" position=\"center|left|right\" text=\"\" class=\"\" id=\"\"]
Üyelik sözleşmesini kabul ediyorum