bdsm nedir

Özellikle dış basında son dönemlerde BDSM ile ilgilenen kişilerin psikolojik durumlarının diğer insanlara oranla daha sağlıklı olduğu yönünde yapılan araştırmalara rastlanıyor. Aslında BDSM sadece seks yaşantınıza veya genel anlamda hayatınıza renk katmakla kalmayıp aynı zamanda kişisel gelişim ve sağlıklı bir yaşam için önemli becerilerinin geliştirilmesini de kapsar. BDSM’nin kişisel gelişiminizi ve değişiminizi destekleyen beş unsuru vardır.

KABULLENİŞ
BDSM’yi uygularken kullanacağınız veya bunu yaşarken yapacağınız her hangi bir “doğru yolu” yoktur. Nitekim, tamamını BDSM olarak adlandırdığımız çeşitli kinky pratikleri, etkinlikleri ve ilişki modelleri altında kalan çok sayıda yaşam tarzı vardır. Bu kendimizi nasıl tanımladığımızı, oryantasyonumuzu, cinsel tercihlerimizi ve cinsel kimliğimizi  ve dahası kendimizi nasıl konumlandırdığımızı belirler. BDSM’ ye yeni başlayan her birey daha ilk etapta kendine ait kabullendiği rolü ve kendisini nasıl ifade edebileceğinin bilinci ile rahatladıklarını ve kendileriyle daha barışık olduklarını kabul etmektedir.
AN’A ODAKLANMA (MINDFULNESS)
Bu yaşam tarzına katılmak; kendimizi dürüstçe başkalarına ifade etmek ve tercihlerimizin; değerlerimize veya yeteneklerimize aykırı olmamasını sağlamak için daha derin bir anlayış ve bakış açısıyla “kendimizi anlamayı” sağlar. Arzularımıza ve ihtiyaçlarımıza bakmamız, korkularımızla yüzleşmemizi ve engelleri ortadan kaldırmamızı, aynı zamanda bunları yapabilmek için de kendi bedenimizi daha derinlemesine dinlememizi, anlamamızı ve potansiyelini keşfetmemizi kolaylaştırır. Yargılarımızdan uzak kendimizi anlayabilmek ve BDSM’nin şeffaflık esasına dayalı öğretilerini bu yolda kullanabilmek bize hem zihnimizin, hem de düşüncelerimizin temelinde gerçekte neler olduğunu gösterir.
FARKINDALIK
Başkalarını dinlememizi, sözcüklerini, vücut dillerini algılamamızda ve çevremizde ne olup bittiği ile ilgili artan bir farkındalık duygusu geliştirmemizi sağlar. BDSM, ayrıca kinestetik* duygularımızın artması ya da uzay  ve beden içinde hareket etmesini, çevrenin bulunduğu ortamı ve başkalarının varlığını (durumsal farkındalık) anlamamızı sağlar. BDSM yaşam tarzı, odaklanmayı ve kesintisiz olarak dinleyebilmeyi gerektirir, böylece deneyim kazanır ve kazanılan deneyim de paylaşılabilir bir hale gelir.
İLETİŞİM
Kazandığımız  farkındalıkla dikkat çeker, kendimizi dürüstçe ve daha saygılı bir şekilde ifade edebiliriz. Benzer şekilde başkalarının deneyimlerini veya ihtiyaçlarını daha iyi dinleyebilir ve anlayabiliriz. Bu pratiğin anahtarı empati kurarak karşındaki kişinin ağzından çıkan cümleleri ve sesi kavrayarak onu daha iyi tanımaya ve anlamaya bizi sevk etmesidir. Vurguların nasıl yapıldığı ve bizim nasıl duyduğumuz BDSM temel eğitimlerindendir ve iletişim konusu bu temel eğitimlerin özüdür.
SONUÇ
Bütün bunlarla birlikte  BDSM, olayların sonuçlarını yönetmemizi ve sonuçlar ne olursa olsun bunlara dayanmamızı sağlar. Olası sonuçları tahmin etmek ve anlamak, riskleri anlamamıza, kabul etmemize ve yönetmemize yardımcı olur. BDSM eğitimlerinizde size öğretilecek temel konulardan biride sonuçlarla yüzleşmek, başa çıkmak ve bunları yönetebilmektir.
Notlar;
*Kinestetik; Bedensel Zeka, aklın ve vücudun mükemmel bir fiziksel performansla birleştirilerek belli bir amaca yönelik faaliyetlerin sergilenebilmesi yeteneğidir.
İlgili Konular;
[/rml_read_more]
Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2020 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

İletişim

En kısa sürede cevap vereceğiz.

Gönderiliyor

New Report

Close

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account