Shibari Tarihi
Bondage tarihine elbette Japonya'dan başlamak gerekiyor. Japonya'da ip kullanmanın zengin bir geleneği vardır. Metal, bir zamanlar Japonya'da çok pahalıydı ve halat, samuray zırhının bağlanmasından, varillerin bağlanmasına kadar her yerde kullanılıyordu.
Shibari ( 縛 り) olarak da bilinen bu kültürün kökenleri, Edo dönemine kadar (1600 - 1800) gitmektedir. Bu dönem, görece barış, ekonomik büyüme, toplumsal ve kültürel gelişim dönemiydi. Bu süre içinde sokubaku (esaret) bir tür kısıtlama, ceza ve işkence şeklinde uygulanmaya başlanmıştı. Bu dönemde hapishaneler yoktu, bu yüzden mahkumlar bağlanarak tutsak edilirdi. Bondage, Hojo-jutsu ( tutsak sanatı) olarak bilinen dövüş sanatına dönüştü ve Tokugawa yönetimi altında kolluk kuvvetleri haline gelen samuraylar tarafından kullanıldı.
Tokugawa Hükümeti, dört çeşit ceza uyguluyordu:
  • Dayak / kırbaçlama
  • Vücudun üzerine ağır kaya yerleştirme
  • Bondage, Ebi Shibari (karides kravat) denilen yöntemle
  • Tam vücuda uygulanan kısıtlama, bağlama ve askıya alarak bağlama
Halatlarla bağlama, tutsakların acı çekmesi amaçlanıyor ve böylece bağlanan kişinin kan dolaşımı, sinir sistemi zarar görürken aynı zamanda, aşağılayıcı pozisyonlarda bağlayarak, aşağılama için de kullanılıyordu. Tutsağın işlediği suç türlerini ve ait olduğu toplumsal sınıfı belirlemek için ipin farklı türleri ve farklı renkleri kullanılıyordu. Bu gelenek toplumda derin izler bırakarak sonraki dönemlerde Japon edebiyatında, grafik sanatlarında ve tiyatroda da etkisini gösterdi.

Japonya'da Bondage Tarihi ve Erotik Dönüşümü

Shibari Japonya
Edo döneminin ilerleyen dönemlerinde, bondage, savaşta esir alınan kadınlara veya rakip efendilerin kız çocuklarına işkence etmek için kullanılıyordu. Bağlanma, çoğu kez çok açık alanlarda ve meydanlarda küçük düşürme biçimlerine dönüştü. Bağlamanın erotik hale gelmesinde, yüksek sosyal sınıf üyelerinin, çıplak kadınları yumuşak ve aşağılayıcı pozisyonlarla bağlaması onların resimlerini çizmesi ve cinsel olarak kullanması 1800'lü yıllarda başlamıştır. Bu etkinliklere daha sonraki dönemlerde varlıklı ve asil kişiler de davet edilmeye başlanmıştır. Bu çizimlerin çok nadir örnekleri Ukiyo-e (17. yüzyıl erotik ahşap baskı) koleksiyonlarında ortaya çıkmıştır.
Japon bondage tarihinin bir diğer ilgi çekici parçası eski polis kayıtlarında bulunmaktır. 17. yüzyılda, geleneksel esaret, yasak aşk yaşayanlar tarafından intihar ritüeli olarak ta kullanıldı. Yasak aşıklar  (genellikle farklı toplumsal sınıflardan), kendilerini birbirine bağlayarak, nehir, göl veya denize girer ve boğulurak intihar ederlerdi. Bu vakalar "Shinju intiharları" olarak bilinir.

Çağdaş Şibari

1800'lerin sonlarında ve 1900'lerin başında Hojo-jutsu, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Batılı kavramlar ve Marquis de Sade'nin mirasından da etkilenerek, "Kinbaku" olarak bilinen erotik esaret sanatı haline dönüştü. Kinbaku, Kitan Kulübü ve Yomikiri Romance gibi ilk çıplak esaret fotoğraflarını yayınlayan dergiler aracılığıyla 1950'lerde Japonya'da yaygınlaştı. 1960'lı yıllarda, Eikichi Denke gibi insanlar, çoğunlukla büyük miktarda bondage içeren canlı SM şovları gerçekleştirmeye başlamıştı. Şibari terimi, 1990 yılında Kinbaku'nun esaret sanatını tanımlamak için batıda yaygın bir şekilde kullanıldı. Kinbaku geleneksel bir terimden daha fazlasıdır, ancak Shibari'nin batıdaki popüler kullanımı Japonya'ya yeniden ithal edilmiştir. Bugün, shbari ve batıdaki örnekleri birbirlerini etkilemeye devam ediyor. Bir diğer ilginç bilgi olarak, bugün Japonya'daki polisler, ihtiyaç duymaları durumunda araçlarında hala kenevir ip taşıyor!
Bondage Sanatı
Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2021 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

New Report

Close

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account

Üyelik Sözleşmesi
Herkesin topluluğumuza katılma ve görüşlerini ve bilgilerini sınırsızca paylaşma gücüne sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda BDSM Kültürü topluluğun tüm üyelerini korumak amacıyla sonsuz bir özgürlükten ziyade, başkalarının sınırlarını ihlal etmeyecek özgürlük tanımını kabul eder. BDSM Kültürü Kuralları, Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları toplu halde, kullanıcıların BDSM Kültürü\\\'nün hizmetlerine, etkinliklerine, performanslarına erişim ve kullanımının tabi olduğu \\\"BDSM Kültürü Kullanıcı Sözleşmesi\\\"ni meydana getirir. BDSM Kültürü\\\'nün online hizmetlerini kullanan, etkinliklerine, sosyal buluşmalarına, munchlarına erişen / katılan veya bu hizmetleri kullanan herkes BDSM Kültürü Kuralları\\\'nda açıklanan politikalara uymak zorundadır. Aksi halde, BDSM Kültürü, kendi çatısı altındaki topluluk üyelerini korumak için aşağıda belirtilen temel olay durumlarında, söz konusu yaptırımları uygulayabilir:
  • Topluluk üyelerinden herhangi birisi hakkında asılsız, dayanaksız veya ispatsız suçlamalarda bulunmak durumunda BDSM Kültürü tüm sosyal ve online etkinliklerine katılımınız engellenir.
  • Online veya fiziksel herhangi bir etkinlik, sosyal bir buluşmada herhangi birini taciz etmek, beden, inanç, cinsiyet, ırk, oryantasyon pozitif görüşlerimizin karşıtı bir tavır sergileyen ve rahatsızlık verenler etkinliklerimizden veya online hizmetlerimizden daimi bir şekilde men edilir.
  • Kendisi hakkında hatalı, aldatıcı bilgi verenler veya verdiğinden şüphe duyulanlardan bilgilerinin doğrulanması istenebilir
  • Online hizmetlerimizde mesajlaşma yoluyla taciz, tehdit, saldırı gibi davranışlar  sonucunda hesabınız blok edilir ve blok süresince herhangi bir etkinliğe katılmanız engellenir.
  • Topluluk içinde üyelerle session, organizasyon, seans başlıkları altında ticari amaç güden kişiler BDSM Kültürünün tüm etkinlik ve hizmetlerinden uzaklaştırılır.
  • Topluluk üyelerinden herhangi birine zarar verecek her türlü eylem kınanır ve zarar gören kişinin şikayetleri doğrultusunda gerekli yaptırımlar uygulanır. Bu yaptırımlara kişilerle müzakere edilerek karar verilir.
Zaman zaman bu Kuralları değiştirmemiz gerekebileceğini ve değişiklik hakkımızı her zaman saklı tuttuğumuzu lütfen unutmayın.

İçerik Sınırları ve BDSM Kültürü Hizmetlerinin Kullanımı

BDSM Kültürü başkasına ait görseli kendisininmiş gibi kullanan, bundan ticari veya bireysel kazanç elde etmek isteyen herkese karşı mesafeli davranır ve bunların gerçekleşmesi durumunda uyarılarak kaldırılması veya düzeltilmesi istenir. Kaldırılmadı ve düzeltilmedi ise hesabı askıya alınır. Başkalarına ait ve telif haklarıyla korunan içeriklere izin verilmez. Politika, siyaset ve din gibi konularda, başkalarının fikirlerine saygı duymayan, inanç özgürlüklerinin karşıtı beyanatlar veren veya yazan kim olursa olsun hesabı belirli bir süre askıya alınır ve gerekmesi halinde kapatılır.

Yasa dışı faaliyetler

Hizmetlerimiz, etkinliklerimiz, yasa dışı amaçlarla veya yasa dışı etkinliklerin sürdürülmesi için kullanılamaz. BDSM Kültürü ve etkinliklerini bir zemin olarak kullanarak, bu davranışları sergileyen kişi veya kişiler hakkında gerekli mercilere bilgi verilir ve takip edilir.

Ele geçirilen içeriğin dağıtılması

Kişisel bilgiler içeren, ele geçirme yoluyla ulaşılan ve insanları zarara veya tehlikeye uğratması muhtemel ya da ticari sırlar bulunduran içerikleri doğrudan dağıtmak üzere hizmetlerimizin veya etkinliklerimizin kullanılmasına izin vermeyiz. Ele geçirilen içeriğin doğrudan dağıtılması, bu içeriğin internette veya sitemizde yayınlanması ya da başka web sitelerinde barındırılan ele geçirilmiş içeriğe doğrudan bağlantı verilmesi anlamına gelir.

Etkinliklere Katılım

BDSM Kültürü etkinliklerine, kayıtlı her üye katılabilir. Etkinliklere katılmak için ilk kez başvuran her hesap titizlikle incelenir ve gerekli olması durumunda telefon veya yüz yüze görüşme talep edilerek topluluğun diğer üyelerinin güvenliği sağlanmaya çalışılır. Bu şartı kabul etmeyen hesaplar askıya alınır veya bloklanır. Etkinlikler herhangi bir sosyal buluşmadan farklı değildir. İnsanların tanışmaları, gündemdeki konulardan konuşmaları, birlikte bir şeyler içilmesi hedeflenmiştir. Farklı beklentilerle bu buluşmalara katıldığı tespit edilen veya topluluk üyelerimizden birinin güvenlik endişeleri oluşması durumunda, şikayetler dikkatlice incelenir ve taraflara bildirilir.

Taciz İçeren Davranışlar

Birini hedef alarak taciz eden ya da rahatsızlık veren davranışlarda bulunamaz veya başkalarını buna teşvik edemezsiniz. Başka birine sataşma, tehdit etme veya susturmaya yönelik teşebbüsleri taciz içeren davranış olarak kabul ediyoruz. Karalama veya benzer bir dil kullanan, kişiyi hedef alan aşırı agresif hakaretlere karşı oldukça hassasız. Bazı kişiler belirli ifadeleri saldırgan olarak değerlendirse de aşağılayıcı ifadelerin kullanıldığı her durumda önlem almayacağımızı lütfen unutmayın. [kleo_divider type=\"full|long|double|short\" double=\"yes|no\" position=\"center|left|right\" text=\"\" class=\"\" id=\"\"]
Üyelik sözleşmesini kabul ediyorum