BDSM Anatomy

Endorfinler ("endojen morfinler"), nörotransmitter olarak işlev gören opioid benzeri peptidlerdir ve tüm omurgalıların beyinlerinde hipofiz bezi ve hipotalamus tarafından üretilirler. Bu doğal analjezik, egzersiz, heyecan, acı, baharatlı yemek yeme ve cinsel aktiviteye tepki olarak beynin bu bölgelerinden salgılanır.

Kana salgılanan endorfinlerin beyinde çok az etkisi vardır, çünkü bu molekül kan-beyin bariyerini geçemeyecek kadar büyüktür. Beyindeki hipotalamus tarafından salgılanan endorfin, ancak tercihen beyne ait μ1 opioid reseptörüne bağlanır. Bu, eroin ve morfin gibi eksojen opioidlerle bağlanan aynı reseptördür. Endorfin, afyon veya afyon türevleri bu reseptör ağrıyı hafiflettiğinde, öfori ve iyi olma hissi ortaya çıkar.

Disosiyatif bozukluklarda endorfinlerin rol oynadığına dair kanıtlar vardır. Bu psikolojik durumun ortak açıklamalarında, kişi fiziksel bedeninden kopuk duygular yaşamaktadır. Hasta, vücudunun kontrolünü kaybetmiş gibi hissederek,  konuşmalarını veya fiziksel hareketlerini de denetleyemedikleri tespit edilmiştir. Hasta ayrıca düşüncelerinden ve duygularından kopuk bir fiziksel durum içine de girmektedir. Nalokson, disosiyatif bozukluğu olan hastaların tedavisinde, bu psikolojik duruma aracılık eden endorfinlerin rolüne dair kanıtlar sunarak etkili olmuştur.
Afyon zehirlenmesinin klasik işaretleri; zihinsel faaliyetlerin azalması, solunum hızının yavaşlaması, kesik nefesler gibidir. Zehirlenmenin en belirgin özelliği, solunum sıklığının azalmasıdır. Opioid zehirlenmesinin muhtemel olduğu bir durumda, solunum hızı 12'den az olduğunda tanı neredeyse kesindir. Nesnenin kalp hızının düşmesi bu durumda normal olabilir.

Akupunkturun ağrı kesici rolünün teorisine endorfinlerin aracılık ettiği düşünülmektedir. Bu teori incelenmiş ve endorfinlerin ağrı kesici rolüne ilişkin kanıtları, bu etkilerin Naloxone gibi antagonistler tarafından engellendiği görülmüştür. Serbest sinir uçlarını uyaran herhangi bir uyarıcı,  endorfin salınmasına neden olur. Bu uyaran, yorucu egzersiz, enfeksiyon veya yaralanmalarda ya da yoğun bir seansta salınan çeşitli enflamatuar mediyatörler ile ortaya çıkabiliyor. BDSM dünyasında bunu yaşayanlar bu durumu "uçmak/flying" ya da "subspace" diye tanımlıyorlar.

Şok, kan basıncında ciddi düşüşler ve bunun sonucunda organların perfüzyon eksikliğinden kaynaklanır. Sonuç olarak organlardaki oksijen tüketimi, oksijen dağıtımından daha fazladır. Bu, laktik asit oluşumuyla sonuçlanır. PH'nin düşmesi hücre ölümüne, organ hasarına,  sonuçta çoklu sistem sorunlarına ve ölüme yol açar.

Endorfin yüksek oranda salgılanmasında çok sayıda somut örnekler görülmüştür. Yoğun bir BDSM sahnesinin ardından, endorfinlerin beyin ve beden üzerindeki etkisi ciddi oranda artar. Endorfin şokunun veya aşırı yüklenmenin bir fenomen olduğuna dair tezat oluşturan kanıt yoktur. Ama tam tersini de düşünürsek BDSM sahnesi sonrasındaki köle/itaatkar davranışlarını endorfine bağlamak hatalı olacaktır.

Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2021 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

New Report

Close

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account

Üyelik Sözleşmesi
Herkesin topluluğumuza katılma ve görüşlerini ve bilgilerini sınırsızca paylaşma gücüne sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda BDSM Kültürü topluluğun tüm üyelerini korumak amacıyla sonsuz bir özgürlükten ziyade, başkalarının sınırlarını ihlal etmeyecek özgürlük tanımını kabul eder. BDSM Kültürü Kuralları, Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları toplu halde, kullanıcıların BDSM Kültürü\\\'nün hizmetlerine, etkinliklerine, performanslarına erişim ve kullanımının tabi olduğu \\\"BDSM Kültürü Kullanıcı Sözleşmesi\\\"ni meydana getirir. BDSM Kültürü\\\'nün online hizmetlerini kullanan, etkinliklerine, sosyal buluşmalarına, munchlarına erişen / katılan veya bu hizmetleri kullanan herkes BDSM Kültürü Kuralları\\\'nda açıklanan politikalara uymak zorundadır. Aksi halde, BDSM Kültürü, kendi çatısı altındaki topluluk üyelerini korumak için aşağıda belirtilen temel olay durumlarında, söz konusu yaptırımları uygulayabilir:
  • Topluluk üyelerinden herhangi birisi hakkında asılsız, dayanaksız veya ispatsız suçlamalarda bulunmak durumunda BDSM Kültürü tüm sosyal ve online etkinliklerine katılımınız engellenir.
  • Online veya fiziksel herhangi bir etkinlik, sosyal bir buluşmada herhangi birini taciz etmek, beden, inanç, cinsiyet, ırk, oryantasyon pozitif görüşlerimizin karşıtı bir tavır sergileyen ve rahatsızlık verenler etkinliklerimizden veya online hizmetlerimizden daimi bir şekilde men edilir.
  • Kendisi hakkında hatalı, aldatıcı bilgi verenler veya verdiğinden şüphe duyulanlardan bilgilerinin doğrulanması istenebilir
  • Online hizmetlerimizde mesajlaşma yoluyla taciz, tehdit, saldırı gibi davranışlar  sonucunda hesabınız blok edilir ve blok süresince herhangi bir etkinliğe katılmanız engellenir.
  • Topluluk içinde üyelerle session, organizasyon, seans başlıkları altında ticari amaç güden kişiler BDSM Kültürünün tüm etkinlik ve hizmetlerinden uzaklaştırılır.
  • Topluluk üyelerinden herhangi birine zarar verecek her türlü eylem kınanır ve zarar gören kişinin şikayetleri doğrultusunda gerekli yaptırımlar uygulanır. Bu yaptırımlara kişilerle müzakere edilerek karar verilir.
Zaman zaman bu Kuralları değiştirmemiz gerekebileceğini ve değişiklik hakkımızı her zaman saklı tuttuğumuzu lütfen unutmayın.

İçerik Sınırları ve BDSM Kültürü Hizmetlerinin Kullanımı

BDSM Kültürü başkasına ait görseli kendisininmiş gibi kullanan, bundan ticari veya bireysel kazanç elde etmek isteyen herkese karşı mesafeli davranır ve bunların gerçekleşmesi durumunda uyarılarak kaldırılması veya düzeltilmesi istenir. Kaldırılmadı ve düzeltilmedi ise hesabı askıya alınır. Başkalarına ait ve telif haklarıyla korunan içeriklere izin verilmez. Politika, siyaset ve din gibi konularda, başkalarının fikirlerine saygı duymayan, inanç özgürlüklerinin karşıtı beyanatlar veren veya yazan kim olursa olsun hesabı belirli bir süre askıya alınır ve gerekmesi halinde kapatılır.

Yasa dışı faaliyetler

Hizmetlerimiz, etkinliklerimiz, yasa dışı amaçlarla veya yasa dışı etkinliklerin sürdürülmesi için kullanılamaz. BDSM Kültürü ve etkinliklerini bir zemin olarak kullanarak, bu davranışları sergileyen kişi veya kişiler hakkında gerekli mercilere bilgi verilir ve takip edilir.

Ele geçirilen içeriğin dağıtılması

Kişisel bilgiler içeren, ele geçirme yoluyla ulaşılan ve insanları zarara veya tehlikeye uğratması muhtemel ya da ticari sırlar bulunduran içerikleri doğrudan dağıtmak üzere hizmetlerimizin veya etkinliklerimizin kullanılmasına izin vermeyiz. Ele geçirilen içeriğin doğrudan dağıtılması, bu içeriğin internette veya sitemizde yayınlanması ya da başka web sitelerinde barındırılan ele geçirilmiş içeriğe doğrudan bağlantı verilmesi anlamına gelir.

Etkinliklere Katılım

BDSM Kültürü etkinliklerine, kayıtlı her üye katılabilir. Etkinliklere katılmak için ilk kez başvuran her hesap titizlikle incelenir ve gerekli olması durumunda telefon veya yüz yüze görüşme talep edilerek topluluğun diğer üyelerinin güvenliği sağlanmaya çalışılır. Bu şartı kabul etmeyen hesaplar askıya alınır veya bloklanır. Etkinlikler herhangi bir sosyal buluşmadan farklı değildir. İnsanların tanışmaları, gündemdeki konulardan konuşmaları, birlikte bir şeyler içilmesi hedeflenmiştir. Farklı beklentilerle bu buluşmalara katıldığı tespit edilen veya topluluk üyelerimizden birinin güvenlik endişeleri oluşması durumunda, şikayetler dikkatlice incelenir ve taraflara bildirilir.

Taciz İçeren Davranışlar

Birini hedef alarak taciz eden ya da rahatsızlık veren davranışlarda bulunamaz veya başkalarını buna teşvik edemezsiniz. Başka birine sataşma, tehdit etme veya susturmaya yönelik teşebbüsleri taciz içeren davranış olarak kabul ediyoruz. Karalama veya benzer bir dil kullanan, kişiyi hedef alan aşırı agresif hakaretlere karşı oldukça hassasız. Bazı kişiler belirli ifadeleri saldırgan olarak değerlendirse de aşağılayıcı ifadelerin kullanıldığı her durumda önlem almayacağımızı lütfen unutmayın. [kleo_divider type=\"full|long|double|short\" double=\"yes|no\" position=\"center|left|right\" text=\"\" class=\"\" id=\"\"]
Üyelik sözleşmesini kabul ediyorum