Kuir bir birey olan Lizbeth ile Janet'in yaptığı söyleşiyi aşağıda okuyabilirsiniz. İçtenlikle cevaplar vererek keyifli bir söyleşi olmasını sağladığı için BdsmKültürü ekibi olarak teşekkür ederiz.

Sence BDSM nedir?

Benim için BDSM aidiyet ihtiyacının müthiş bir sahip olma dürtüsüyle buluştuğu her iki taraf için de eşsiz deneyimler sağlayan eğitimlerin oluşturduğu disiplindir. Biraz bu yönüyle uzak doğu inançlarına bile yakın bulurum. İnsani bir kuramdan yola çıkarak oluşturulmuş ve suistimal edilmedikçe cinsiyetsiz olabilme özelliğine sahip felsefi bir bütün gibi.

Bdsm içindeki arketipin nedir?

BDSM arketipimi submissive olarak söyleyebilirim.

Bdsm'i keşfetme sürecin nasıl gelişti?

BDSM'i keşfetme sürecim çok eskiye 16-17 yaşlarıma dayanıyor. Kendi ön bahçemde o zaman da şimdi olduğu kadar bağımsızlığıma düşkün ama iç dünyamda bir mentor arayışında olan ve mental bir dominasyona; o dominasyona ait olma isteğine sahiptim. İnternetin evlerimize girmesiyle ve sansürün bu kadar yaygın olmadığı internette görseller, yurtdışı yayınları, sinefillerin önerdiği BDSM temalı filmler izleyerek öğrendiğim ve öğrendikçe kendimi keşfettiğim bir süreç oldu. Hatta kendimi çok uzun bir süre Belle de Jour'daki Catherine Denuve sandığım bir fantezim de oldu. Queer'im sonuçta o kadar hayal dünyam olsun 🙂

Kendini itaatkar olarak tanımladığını söyledin. Peki birine ilerleyen zamanlarda köle olabileceğini düşünüyor musun? Senin için buradaki çizgi nedir?

Köle olabileceğime inanıyorum bu konuda tabi ki bir sözleşmedeki gibi net sınırlar kurallar aklımda yok belki de olması için böyle bir durumla karşılaşmam gerekiyor.

Bir D/s ilişkisine başlamadan önce dominant adayında özellikle aradığın kıstaslar var mıdır? Onun itaat edeceğin kişi olduğundan nasıl emin olursun?

Sanırım dominant tarafın mentor olabilecek bilgi birikimine ve iradeye sahip olması benim için en önemli kriter. BDSM'i pornografik bir tatmin nesnesi olarak değil de ruhsal bir deneyim olarak gördüğüm için dominant tarafın koyduğu kurallar, yasaklar, cezalar beni daha üst bir seviyeye taşıyabilmeli. Bu mental deneyimde beni keşfetmeli ve benim de onu keşfetmeme izin vermeli. Bu keşif süreci teslimiyetimin ilk dönemi oluyor. Bana saygı duyduğundan emin olursam ve karşılıklı güvenimiz günden güne güçlenirse e biraz da kocakarı hislerimle tamam budur diyebiliyorum.

Rıza nedir? Ve senin kendini güvende hissetmeni sağlayacak hangi BDSM güvenlik protokolünü tercih ediyorsun?

Rıza bir süreç öncesinde karşı tarafın isteklerine yanıt vermek istememe ya da süreç sırasında bu yanıttan vazgeçebilme hakkıdır. Voltaire'in şiddeti tanımlarken kullandığı "başkalarını benim tercih ettiğim biçimde eylemeye mecbur etmekten ibaret" ifadesi de tamamen rıza ihlalinin coat'udur. Aslında BDSM için inanılmaz derecede göbek taşı pozisyonunda bir kavramdı taraflar rıza gösterdiği ölçütlerde birbirlerine yaklaşırlar ya da bu rıza eylem sırasında tamamen bitebilir. Rızayı ihlal etmek veya rıza verilmemesine rağmen devam ettirmeye çabalamak tamamen tecavüzdür. Bu saldırgan yapıyı fark etmek ve güvenliği sağlamak hiç bir zaman kadim pozitif hipotezlerdeki yüzde yüz olmayacaktır. Yine de SSC'ye çok inansam da RACK'e de kayabildiğim oluyor. Bu noktada net bir cevabım olmayacak çok öznel.

Bdsm hayatını sosyal hayatındaki vanilla bireylerle paylaşıyor musun? Eğer evet ise nasıl tepkiler alıyorsun?

BDSM yaşamamı yakın vanilla arkadaşlarımla paylaşıyorum ama tamamen fantazileştirilen ve popüler kültürde "aklanmaya çalışılan sapık hissiyatları" mesajı alttan alta sürekli verildiği için paylaştığım kişilerin gözüne gelen sahne deri kıyafetler içinde kırbaçlanan bir Lizbeth. Bunu düşündüklerinde dehşete kapılan arkadaşlarım da oldu ama onlara aktarırken Shibari gibi çift terapisinde bile kullanılan modelleri anlatarak başlıyorum. Mental derinliğe inmeye başladıkça çoğu önyargılı arkadaşımda da bunu deneyimleyemedikleri bir keşif süreci olduğunu fark edip hasetlendiklerini de hissettim. 6. hislerim de baya kuvvetlidir 🙂

İlerlemiş ve güven zemini oturmuş bir D/s ilişkisi istismara açık mıdır? Böyle bir ilişki içinde olsan bunu nasıl ayırt edersin?

İlerlemiş ve güven ilişkisinin oturduğu bir D/S ilişkide istismar olması çok yıkıcı olur. Çünkü ilerlemiş ilişki hiç bir gizemin ve duvarın kalmadığı iki tarafın tam da birbirlerini tüm çıplaklığıyla görebildikleri uhrevi bir ilişkidir. Bu durumda istismar büyük bir travma olur. Kendi adıma bunu yaşamamak için tanıma sürecimi uzun tutup hızlı açılıp dökülmem. Doğru ile yanlışı ayırt etme becerime güvenirim. Ama olabilir mi tabi olabilir.

Ülkemizde Bdsm'in tanıtılması ve sosyalleşmesi adına yapılan etkinlikleri yeterli buluyor musun?

Bence çok farklı platformlar ve bu platformların düzenledikleri etkinliklerin olması çok doyurucu ama ben Türkiye'de yaşayan bir eşcinsel olarak 2-3 hatta 10 adım geri atıp sahneyi daha geriden görebiliyorum. Ne yazık ki insanların hardcore seks içindeki aksiyonlar olarak yaklaştığını görüyorum. Bu yüzden tüm açık etkinlikler de suistimale açık. Bu amaçla girip bu dünyanın eğitici yönüyle kendini geliştiren insanlar da çok olduğu için tü kaka diyemiyorum. Bırakalım seks paketinde sunulsun zaten içinde ilerledikçe sekteye uğrayıp düşenler ilk engelde düşmese de sonraki engellerin birinde düşüp eleniyor.

Bdsm'de itaat eden taraf olarak bir D/s ilişkisinden beklentin nedir?

Benim beklentim çok kısa aslında disiplin teslimiyet ve aidiyet ihtiyacımın karşılanması. Cinsiyetsiz bir doyum.

Sevgili Lizbeth, zaman ayırıp samimiyetle cevap verdiğin için sana çok teşekkür ederim. Pandemi sonrasında görüşmek üzere.

@Janet

Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2020 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

İletişim

En kısa sürede cevap vereceğiz.

Gönderiliyor

New Report

Close

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account