BDSM Bondage ipi için birçok seçenek var. Genellikle kişisel tercihlere göre kullanılsalar da bu iplerin artıları ve eksilerini bir tabloda tüm detaylarıyla karşılaştırmak yerinde olacaktır. Aşağıdaki tabloda Not 1-2 şeklindeki açıklamalar yine tablonun altında belirtilmiş, * ile işaretlenmiş olanlar ise bu sayfanın altına eklenmiştir.

Malzemelerin Karşılaştırılması

 • Not 1 : Hırdavatçılardan polipropilen, polyester karışımlı naylon halatlar kolayca bulunabilir. Deniz malzemeleri satan mağazalardan veya yapı marketlerden de temin edilebilir. %100 naylon olmayan karışımlı halatlar boyamada sorun çıkartabilir. Düşük devirde çamaşır makinesinde veya elde yıkanabilir.
 • Not 2 : Evde boyanmaz, ancak üretim aşamasında boyanabilir. Renk seçeneği fazladır, naylon ile neredeyse aynıdır. Düşük devirde çamaşır makinesinde veya elde yıkanabilir.
 • Not 3 : Genellikle natural hemp renklerinde olduğu için sentetik ip tercihlerinde hempex daha fazla tercih edilir.
 • Not 4 : Kenevirin (hemp) en büyük dezavantajı, en yaygın kullanılan Romen kenevir ipinin (fotoğraf / videolarda) kalın görünmesini sağlayacak şekilde yapılmış olmasıdır. Görsel olarak pürüzsüz bir bükülme elde edemezsiniz. Nemli havalarda da yapışkan bir hale gelebilir, bu da kullanımı ve düğümleri zorlaştırabilir. Çamaşır makinesinde düşük devirde yıkanabilir, fakat bir ağırlık asılarak kurutma gerekebilir. Temizlik sonrası bakım yapmak gerekmez ama tercihe göre cilalanmasında sakınca yoktur.
 • Not 5 : Jüt'ün en büyük avantajı, çok hafif olması ve kolay tedarik edilebilmesidir. Aynı zamanda bdsm bondage ve suspension için Nawashi'lerin geleneksel tercihidir.  Hızlı ve sorunsuz bir şekilde düğüm atılabilir, bağlanabilir. Çamaşır makinesinde yıkama tavsiye edilmez, bulaşık makinesinde yıkanabilir, fakat bir ağırlık asılarak kurutma gerekebilir. Kalitesine göre ıslandığı zaman kolayca zarar görebilir. Yıkama ve temizlik sonrası bakım yapmak (cilalamak - yağlamak) gerekir.
 • Not 6 : Sadece 3 bükümlü olanları tercih etmelisiniz, aynı zamanda pamuk kalitesi de önemli bir detaydır.
 • Not 7 : Jüt ve Kenevir (Hemp) iplerin fiziksel ve görsel özelliklerini birleştiren bir ip türüdür.
 • Not 8 : Çok serttir. İşkence etmek istemiyorsanız kullanmayın 🙂

BDSM Bondage / Suspension Güvenliği İçin İpuçları

İpe düğüm attığımızda onun kopma kuvvetini etkilediğimizi de göz önünde bulundurmak gerekir. bazen bu kuvvet %60 oranı kadar azalmaktadır.  (www.fairex.az)

Halatlar imal edildikleri birimlerce kesilme deneyine tabi tutulurlar. Halatın kesilmesine neden olan gerilmeye kesilme gerilmesi denir. Bu gerilme halat ile çalışılırken emniyetli çalışmanın belirlenmesinde kullanılır. Emniyetli çalışma yükü (SAFETY WORKİNG LOAD-SWL) kesilme gerilmesinin belli bir oranında belirlenir. Bu orana emniyet faktörü denir. Bitkisel halatlarda emniyet faktörü 6 olarak kabul edilir. (http://megep.meb.gov.tr)
Bir halata yük bindirildiğinde boyu uzar, esner. Bitkisel halatlarda yeni bir halatın kesilme gerilimine gelebilmesi için boyunun %20 uzaması gerektiği kabul edilir. Bu bize emniyetli çalışma için bir fikir verir. Şöyle ki 20 metre uzunluğundaki bir halatın boyu yük bindirildiğinde 24 metreye kadar yaklaşırsa kesilmesi çok yakındır. (http://megep.meb.gov.tr)

Suspension İçin Hesaplama Yöntemi

1.0 kilogram kütleye sahip bir cisim Dünya yüzeyinde tam olarak 9.81 newtona karşılık gelmektedir. Cismin kütlesi ağırlığa çevirilirken yer çekimi kuvvetiyle çarpılır. Newton birim kuvvetken, kilogram kütlenin birimidir. Cismin kütlesi her yerde aynı çıkarken, ağırlığı Dünya yerine Mars'ta ölçülürse yer çekimi düşük olduğundan dolayı daha düşük olacaktır.

Ağırlık kütlesini kilogram olarak 9.8 ile çarpın. Kütle yukarı kalkarken ters yönde olan yerçekimi gücünü yani, Newton değerini bulursunuz. Örneğin, 50 kg ağırlığındaki bir nesneyi askıya almak için bir ip kullanırsanız, 50 kg'ı 9.8 ile çarpın ve 490,33 newton olarak ipe binen yükü bulursunuz.
Bulduğunuz 490,33 Newton üzerine 200 Newton daha ekleyerek 690,33 Newtonluk bir sonuca ulaşırsınız (Aslında bu hesap yapılırken, bir saniyede yukarı doğru kaldırılan bir cismin m2 başına uyguladığı güçte hesaplanıyor, 1 saniyedeki 1m2 için uygulanan güçte 200 Newtondur). Bunun kg karşılığı ise 70,3Kg dir. Nesnenin ağırlığı + 70,3kg = 120,3 kg'dir. İpimize binen yük aşağı yukarı bu şekilde hesaplanır. Yukarıdaki tabloda bulunan Kopma Ağırlıklarıyla karşılaştırarak seçiminizi yapabilirsiniz (Ama bildiğiniz gibi ipler iki kat şeklinde kullanıldığından kopma ağırlığı  100Kg olan bir ip için 200Kg düşünmelisiniz.)

Tablo Notları

*Manila halatı, manila kenevirinden yapılmış bir ip türüdür. Manila keneviri abakanın yapraklarından elde edilen bir lif türüdür.
** Hempex, bükülmüş polipropilenden üretilen sentetik hemp (kenevir) halattır. Hempex'in gerçek kenevir ipinden ayırt edilmesi çok zordur.
*** İlk kullanımda serttir, kullanıldıkça daha yumuşak hale gelir.
Diğer Notlar;

 • Tablo alıntıdır
 • Suspension yapacaksanız iplerin dayanıklılık ve kopma ağırlıklarına dikkat etmelisiniz. Ve yine bu ölçümler tek kat halat ile ölçülmüştür. Suspension için sizin bu kopma ağırlıklarını (ipi katlayarak kullandığınız için) "kopma ağırlığı x 2" şeklinde düşünmeniz gerekir.

[/rml_read_more]

Tags:
4 Yorum
 1. TZB 7 ay önce

  Tabloda not 8 yok :(. Not 8 ya da ona benzer durumlar için hangi tür halat kullanılmalı? Naylon ip bu durumlarda iyimidir?

 2. Yazar
  Anon 7 ay önce

  not 8 de kastedilen sisal türü ipler. suspension için jüt, mfp türü ipler kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Bırakın

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2020 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

İletişim

En kısa sürede cevap vereceğiz.

Gönderiliyor

New Report

Close

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account