Bondage sizin için güzel olabilir mi? S&M meraklıları, sıradan cinsel hayatı olanlara kıyasla daha sağlıklı ve daha az nevrotik!

  • Hollandalı araştırmacıların söylediğine göre, fetişlerden hoşlananlar psikolojik bakımdan daha sağlıklı ve genel nüfustan daha mutlu.
  • Uzmanlar, bunun sebebinin, onların daha dışa dönük ve daha az nevrotik olmaları olduğuna inanıyor.
  • Seks oyunlarında hâkim rol oynayanların zihinsel olarak en sağlıklı ve itaatkâr olanlarında tam tersi olduğu kabul ediliyor.
  • Ama yine de hiç bir S&M meraklısı psikolojik testlerde genel nüfustan daha az puan almadı.

Bazıları bunun sapkınlık olduğunu düşünebilir, ancak kırbacın şaklamasının veya zincirlerin tıkırtısının tadını çıkarmak sizi daha sıradan bir cinsel yaşam sürenlerden psikolojik olarak daha sağlıklı hale getirebilir.

Yapılan bir çalışma; BDSM (bondage, disiplin, sadizm ve mazoşizm) meraklılarının çeşitli kişilik ve psikolojik testlerde cinsel fetişleri olmayanlara kıyasla daha iyi puan aldığını ortaya çıkarmıştır. Uzmanlar bunun sebebinin alışılmadık seks sevenlerin yeni deneyimlere daha açık ve daha az nevrotik ve daha dışa dönük oldukları için olduğunu söylüyorlar.

Tilburg Üniversitesi'nden bir psikolog olan Dr Andreas Wismeijer, BDSM ilişkisi yaşayanların genel nüfustan farkları olmadığını ve farkları oldukları takdirde her zaman daha olumlu yönde farklı olduklarını keşfetti. Dr. Wismeijer ve arkadaşları, BDSM ilişkisi yaşayanlardan online olarak çeşitli psikolojik anketlere katılmalarını istedi.

Ayrıca bir kadın dergisi web sitesi, kişisel bir gizli web sitesi ve bir üniversite web sitesi aracılığıyla BDSM uygulamayan katılımcılar da aradılar. Katılımcılar, anketlerin ne hakkında olduğunu bilmiyorlardı, diğer bir deyişle 'insan davranışları' bakış açısıyla yaklaştılar. Toplam 902 BDSM uygulayıcısı ve BDSM dışı 434 katılımcı, kişilik, reddedilmeye karşı hassaslık, ilişkilerdeki bağlanma tarzı ve mutluluk üzerine anket formları doldurdu. Sonuçlar, basit bir deyişle BDSM uygulayıcılarının genel nüfusa göre çok daha beter olmadığını gösterdi. İşin gerçeği, onlar macera sevmeyen katılımcılara kıyasla daha rahat, yeni deneyimlere açık ve daha vicdanlılar. Ayrıca onlar daha az nevrotikler. İnsanların, diğerlerinin onlardan hoşlanmaması ile ne kadar paranoyak olduklarının bir ölçütü olan reddedilme duyarlılığı konusunda da BDSM "delileri" genel halktan daha düşük puan aldı.

BDSM camiasındakiler son iki hafta içinde, bu camianın dışındaki insanlardan daha yüksek mutluluk seviyeleri ortaya koyup ve ilişkilerinde daha güvenli hissettiklerini söylediler. Garip bir şekilde BDSM uygulamasına girerken kişinin oynadığı rol, kişinin psikolojik profiliyle bağlantılı gibi gözüküyor. Dominant olanlar en dengeli, itaatkarlar en dengesiz ve switch’ler (hükmetmekten ve hükmedilmekten zevk alanlar) ortalarındaydı. Ancak itaatkârlar, zihinsel sağlık konusunda asla genel popülasyondan daha düşük puan almadılar ve genelde daha yüksek puan aldılar.
Wismeijer, "BDSM topluluğunda [itaatkarlar] her zaman en savunmasız kişiler olarak algılanıyordu, ancak yine de, itaatkarların dominantlardan daha az puan aldığı bir bulgu yoktu" diye belirtti Wismeijer LiveScience'a verdiği demeçte.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2020 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

İletişim

En kısa sürede cevap vereceğiz.

Gönderiliyor

New Report

Close

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account