Sadomazoşizm veya acı çekmekten-almaktan cinsel olarak zevk almak derin, farklı bir deneyim olabilir ve güncel araştırmalara göre bazı durumlarda faklı bir bilinç durumuna neden olabilir.

Rızaya dayalı sadomazoşizm uzun yıllar boyunca paztolojik bir rahatsızlık olartak kabul edildi. Ancak BDSM ilgilileri ile yapılan psikolojik çalışmalarda ve araştırmalarda bu cinsel uygulamaların zararlı olduğuna dair bir kanıt bulunmadı. Mayıs 2013'te yayınlanan bir çalışmada, BDSM uygulayıcılarının, geleneksel seksüel aktivitelerle ilgilenenlerden daha düşük seviyede anksiyeteye ve genel nüfustan daha iyi bir psikolojiye sahip oldukları ortaya konuldu. Şu anda, DSM-5, BDSM'yi bir paraphilia ya da sıra dışı cinsel bağımlılık olarak sınıflandırıyor ve ancak sosyal hayata zarar vermesi halinde hastalık olarak nitelendiriyor.

"Sadomasochism, bir zamanlar inanıldığı gibi bir patoloji değilse, ortaya çıkan soru, bazı insanların bu acı verici cinsel davranışlara neden ilgi duyduğu sorusudur,"  diyor, Kuzey Illinois Üniversitesi'nde psikoloji lisansüstü öğrencisi olan James Ambler.

Acı ve Zevk

Sorunun cevabını bulmak için Ambler SM topluluğunda acı çekme (Mazoşist), çektirme (Sadist) eğilimleri olan ve hem acı çekme hem de acı çektirmekten hoşlanan (Sadomazoşist -Switch) kişilerle birlikte bir anket yaptı. 14 sadomazoşistten 10 kişi kadındı.

Katılımcılar seksüel deneyimlerinden önce ve sonra Stroop bilişsel testini yaptılar. Gönüllüler ayrıca sadomazoşist deneyim sırasında "akış" duygularıyla ilgili testlere de katıldılar. Akış; bir göreve/yapılacak şeye tamamen odaklanıldığında hissedilen keyif halidir.

Sonuçlar, mazoşist rolüne sahip kişilerin, beynin dorsolateral prefrontal korteks (beynin muhakeme etme, planlama ve davranışlarımızı düzenleme işlemlerini yürüten bölümü) adı verilen kısmındaki fonksiyonların kısa süreliğine azaldığı ve bunun sonucunda yaptıkları Stroop Testinde daha düşük puan aldıkları gözlemlenmiştir.

Ambler; sadomazoşistik seks ile gelen acı, beynin bu bölgeden kan akışını engellemesine neden olarak, öznel şekilde değişmiş bir bilinç durumuna ve SM'nin akışına kapılmayı sağlamış olabilir, diyor.

Cinsel Değil, Manevi

Bulgular sadomasochism'in tamamen seks ile ilgili olmadığını gösteriyor. Northern Illinois Üniversitesi'nde psikoloji alanında lisansüstü öğrencisi olan Ellen Lee, danışmanı Brad Sagarin ve BDSM Araştırma Ekibi tarafından yapılan ikinci bir çalışma, toplumda bazı kişiler tarafından gerçekleştirilen çok acı verici bir ritüel üzerine odaklandı.

"Ruhların Dansı - Dance Of Soul" olarak adlandırılan bu ritüel, insanların göğüslerindeki piercing ve halkalara veya direk olarak gövdelerine kancaların delerek tuttuğu iplere bağlanmaları şeklide cerayan eder. Bir kişinin halatları gruptaki diğer insanlara veya sabit bir nesneye bağlanır ve müzik veya davul çalınırken gergin çekilir. Bu ritüele Energy Pull'da denilir ve cinsel değil, öncelikle sipirütüel anlam ifade eder.

Araştırmacılar, California'daki bu topluluğun konferansında ritüellere katılan 22 katılımcıyla bir anket yaptı. Kancalarla bağlanan beş katılımcı, aynı zamanda dokuz destekçi (grup üyelerinin ayin sırasında iyi olduğundan emin olmakla görevli kişiler) ve sekiz gözlemci katılmayı kabul etti. Araştırmacılar; katılımcıları stres, duygular, akışlar ve etkinlikte kendi kendilerini ne kadar iyi hissettiğini ölçtüler. Ayrıca stres sırasında ortaya çıkan bir hormon olan kortizollerini test etmek için tükürük örnekleri aldılar.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ağrı göz önüne alındığında, ritüel sırasında kortizol seviyeleri yükseldi. Ancak garip bir şey şekilde, katılımcılar daha az stresli hissettiklerini ve rahatladıklarını belirtti. Sagarin, "Bu ilginç bağlantı kesilmesini görüyoruz" diye ifade ediyor. Ve ekliyor, “Bunun, insanların kendileri için aradığı değişmiş bilinç durumlarının göstergesi olabileceğini düşünüyoruz.”

Ritüeller

Bu etki, insanların bedenlerini yoga sırasında veya hatta meditasyon sırasında zorladıklarında yaşadıklarından çok farklı olmayabilir. Energy Pull (Enerji Çekme) ritüeline katılanlar aynı zamanda, başkalarına daha bağlı hissettiklerini de belirttiler.

Ambler'in bulduğu beyin etkileri bir açıklama sağlayabilir. Dorsolateral prefrontal korteksin, kısmen, kendini diğerlerinden ayırmasından sorumlu olduğunu söylenebilir. Bu şiddetli acı dolu deneyimler sırasında beyne daha az kan akarsa, sonuç bir birlik duygusu olabilir.

Araştırmacılar gelecekteki araştırmaların, fizyolojik ve psikolojik ilişkilerin nasıl olduğunu araştırmak için katılımcıların dakikalarca yakından izlenebilmesini umuyorlar. Bu bulgular hem bu bağlantıyı aydınlatan hem de sadomazoşizmin bir zamanlar düşünüldüğü gibi olmaması adına ilginç sonuçlar ortaya koyabilir.

 

 

Kaynak : https://www.livescience.com

(Visited 45 times, 1 visits today)
Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

İletişim

En kısa sürede cevap vereceğiz.

Gönderiliyor

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2019 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account