dominatrix nedir

Dominatrix; BDSM aktivitelerinde baskın (dominant) rolü üstlenen kadınlar için kullanılır. Bir dominatriks herhangi bir cinsel yönelime sahip olabilir, fakat oryantasyonu, onun itaatkâr partnerlerinin cinsiyetlerini sınırlamak zorunda değildir. Bir dominatriks, itaatkârlarına karşı fiziksel acı yaşatmayabilir. Onun tahakkümü, aşağılayıcı görevler vermek, hizmet ettirmek ve kendi yaşam tarzı içinde kullanmak olabilir.

Peki Nedir Bu Dominatrix

Dominatriks (Domina) Latince'de kadın egemenliği, hakimiyetin kadınsı halini tanımlamak için kullanılır. İngilizcede kullanımı 1561 yılına kadar uzanmaktadır. S & M'de baskın bir kadın motifi olarak en eski bilinen kullanımı, 1967 yılına dayanmaktadır. Başlangıçta, Bruce Roger'in Pulp tarzında yayınladığı  "The Bizarre Lovemakers" eserinde, para karşılığı erkeklere ceza / acı veren bir kadın karakteri olarak betimlenmiştir. Terim 1968'de Myron Kosloff'un yetişkinler için yaptığı "Dominatriks" isimli çizgi romanında geniş bir şekilde hikayeleştirilmiş ve 1976 yılında "Dominatrix Without Mercy" adlı film ile birlikte BDSM terminolojisine yerleşmiştir.

Yirminci yüzyıl boyunca üretilen moda, film ve diğer kültürel yayınlar ile dominatriks imajı belirginleşmiş ve güçlü, baskın, cinselleştirilmiş bir kimlik olarak ortaya konulmuştur. Bu süreç içerisinde dominatriks kişilik ve imajı, yayıncı ve yönetmen Irving Klaw (Kitap: Betty Page : Queen of Pin-up), kostüm tasarımcısı ve fotoğrafçı Charles Guyette ("Godfather of Amerikan Fetish Art" olarak anılır ve aynı isimde kendisi hakkında yazılan biyografik bir kitap vardır. Sözlüğümüzde biyografiler bölümünde özgeçmişine ulaşabilr daha fazla bilgi edinebilirsiniz), çizerler Eric Stanton ve Gene Bilbrew gibi bir dizi sanatçının çalışmasıyla geliştirildi.

Dominatriks imajının en bilindik kostümlerinden biri olan "Catsuit", 1950 yılında AtomAge dergisi ve dergi için kostüm tasarımı yapan John Sutcliff tarafından siyah deri olarak tasarlandı ve böylece fetiş kültürüne yerleşmiş oldu. Ana akım kültür ve magazin dünyasına girmesi ise 1960'lı yıllarda çizilen Avengers, Catwomen, Wonder Women gibi karakterlerle gerçekleşti. Tek parçalı catsuit, bir kadın bedenine görsel erişim sağlayan ve aynı zamanda fiziksel penetratif erişimi engelleyen cinselleştirilmiş kadın formunu vurgularken “bakabilirsin ama dokunamazsın” mesajıyla birlikte en temel BDSM pratiklerinden olan " tease and denial " vurgusunu da yapıyordu.

Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2020 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

İletişim

En kısa sürede cevap vereceğiz.

Gönderiliyor

New Report

Close

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account