Aslında terminolojinin gelişiminde Master / Mistress kelimesi yurt dışında, Türkçe'de olduğu gibi geniş bir yelpaze ve açılıma olanak vermeyen dillerin zorunlu kıldığı şekilde farklılaşmış, kimi yerlerde "Efendi" anlamında da kullanılmıştır. Oysaki BDSM'in gelişim sürecinde master; üstad, öğretici, öğretmen veya aktaran olarak kullanılmaktaydı. Bu ilk noktasından bakıldığında Usta / Çırak ilişkisi dinamik ve çırağın gelişimi ile belli bir seviyeye gelmesini amaçlayan rol olarak görünmekteydi. Top veya Dominant kişiliği vurgulamak için master kelimesi bu anlamıyla yetersiz kaldığından bazı çevreler daha sonraları "Sir, Lord vs." gibi kelimelerin top, dominant karakter ve ilişki tipini daha iyi vurgulayacağında hemfikir oldular. Bu kavramlar günümüzde daha belirgin ve oldukça geçerlidir.

Bir mentor ilişkisi tarafından ve kelimenin asli yapısıyla yola çıktığımızda bu ilişki bir BDSM sahnesinde dolaylı ve doğrudan bulunabilir. Süreç içerisinde Top rolünde olanlar başlangıçta çırak olarak başladıkları bu tip ilişkilerde, hizmet edebilir, verilen ödevleri yerine getirebilir ve ilerleyen dönemlerde bir major-domo veya köle eğitmeni (slave trainer), köle sahibi (slave handler - owner) olarak anılabilirler.

Master - Mistress Arketipine Genel Bakış

Bir Master / Mistress en belirgin dominant arketiplerindendir. Onların itaatkâr / köleleriyle 7/24 ilişki kurma ve yaşamlarının tüm yönlerini kontrol etme olasılıkları daha yüksektir. İstisnalar müzakereyle ve sınırlarla elbette her zaman belirlenir.

Kölelerini istedikleri gibi hizmet etmeleri için eğitir ve yönlendirirler. Bu, ev işleri olabileceği gibi cinsel ihtiyaçları da kapsayabilir. Kimi master ve mistress'ler kölelerinin / itaatkârlarının yaptığı her şeyi kontrol etmeyi, yemek yeme, banyo ve diğer sıradan eylemleri günlük yaşam koşulları içinde planlamayı severler.

Tabii ki, tüm bunlar önceden müzakere edilen sınır ve çerçevede yapılır.  Kölenin rahatsızlığını ifade etmesinin ve bir şey yapmak istemediğinde hayır demesinin yolları bu müzakereler sırasında belirlenir. Bir Master / Mistress kölelerinin sosyal yaşamını düşünür, onları başarı için teşvik eder ve asla güvenli olmayan, aralarındaki güven ve kontrolün doğasını kullanarak istemedikleri hiçbir şeyi yaptırmaz.

Hangi Arketip İle En İyi Uyumu Sağlarlar

Master - Mistress arketipi, diğer BDSM arketipleri içerisinde en çok sorumluluk ve toptan bir güç değişimi (TPE) isteyen arketiptir. Tam bir kontrol ve hakimiyet kurmak istemeleri, derin bir bağ ve güven gerekliliğini ortaya çıkarır. Bir çok farklı türü olabileceği için bir tek uygun arketip belirlemek olanaksızdır. Bu sebeple aşağıda bunlardan ikisini açıklamayı uygun bulduk. Buna rağmen bu arketip köle/slave arketipinin en iyi eşleşeceği tek arketiptir.

Master, Mistress (Usta) /  Apprentice (Çırak)

Usta / çırak (apprentice) ilişkisinin temel amacı, bilgi ve deneyimleri güvenli bir alanda aktarmak, belli sahneleri paylaşarak deneyim kazandırmak anlamına gelir. Bir Master / Mistress (usta)'ın çırak olarak başlayacağı ilişki tipinin sonuçları, çırağın yeterlilikleri ile doğru orantılı gelişi ve değişir. Çırak öğrendikçe rolünde daha yetkin bir seviyeye, ilişkisinde daha kararlı ve bilinçli bir duruma gelir. Master / Mistress arketipinin bu özelliği, öğrenmek isteyenlerin doğru kişilerden bilgi edinmek istemesiyle eşleşir ve çırak olmak isteyen her role sahip bireylerle eşleşebilir. Daha önceden yayınladığımız BDSM Çatısı Altında "Mentor" İlişkisi makalesini okumanızı öneririz.

Master (Hizmet Edilen / Yöneten )  / Servant (Hizmetçi)

Master, Mistress arketipinin kapsadığı geniş bir çerçeve olabilir. Hizmet etmekten haz alan ve bu alanda eğitilmek isteyen bireylerin en iyi eşleştikleri, hizmet ederken eğitebileceklerini düşündükleri arketip Master veya Mistress'tir.

Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

İçerikler izinsiz alınamaz, kopyalanamaz. ©2020 BDSM Kültürü  |  Instagram  |  Twitter

İletişim

En kısa sürede cevap vereceğiz.

Gönderiliyor

New Report

Close

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account